Křemík: Minerál, který přidává na kráse

KřemíkŽe jsou minerály nezbytné pro správné fungování lidského těla, to už víme dávno. Ale jaké zastoupení a schopnosti má křemík a že dokonce přidává i na kráse, to ví málokdo.

Esenciální stopový minerál, který je nezbytným pro správné fungování nejen buněk, ale také tkání a pro syntézu vitamínu B1 v lidském organismu. Také má na starost kontrolu přenosu nervových impulsů. Posiluje kostí. Potřeba ho je i pro růst vlasů, zubů a nehtů. Kůži dokonale chrání před ochabováním a kromě toho dokáže i rozjasňovat oči. Kvůli této jeho schopnosti je nazýván minerál krásy.

Křemík je také důležitý při hojení slizničních či kožních onemocnění a důležitý je i při tuberkulóze.

Zdroj křemíku můžete najít především v jablkách, pomerančích, třešních, mandlích a rozinkách. Obsahují ho i penatové ořechy, syrové zelí, cibule, čekanka, karotka, dýně, lilek, celer, okurka či červená řepa. Dokonce i ryby, zrna a med jsou zdrojem křemíku. Abyste zvýšili příjem křemíku, je vhodné jíst celozrnné obiloviny, ty totiž obsahují křemík, který je lehce vstřebatelný.

Nedostatek křemíku u zvířat způsobuje deformity kostí, ale také poruchy růstu. Deficit u lidí vede k měkkým lámavým nehtům, k vypadávání vlasů či jejich oslabení, také se předčasně tvoří vrásky, nebo dochází k slabému vývoji kostí a následné osteoporóze. Mezi hlavní příznaky nedostatku křemíku je až přecitlivělost na chlad, pociťována dokonce v ústech. Křemík je tedy minerálem, který je pro lidské zdraví nezbytným právě pro jeho schopnosti a funkce, které v lidském těle má.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner