Slunečnicový olej

Napsala | 23.10.2017

Slunečnicový olej]Slunečnicový olej je klasikou, která nechybí snad v žádné domácnosti. Je to olej, který používá na vaření většina z nás. Není třeba ho zatracovat a považovat ho za levnou náhradu kvalitnějších olejů.

Výtažek ze slunečnicových semínek je nejen zdraví prospěšný, ale za studenta použitý je vhodný k prevenci při problémech kardiovaskulárního rázu. Používá se i pro léčby štítné žlázy a při zvýšeném cholesterolu.

Slunečnicový olej by nikdo neměl zatracovat, ani podceňovat. Jde o důležitou pomůcku na cestě ke zdraví.

Olej se vyrábí ze semen slunečnice a v domácnostech se často používá k vaření nebo pečení. V Česku se také daří trendu, kdy se do salátů za studena používají kvalitní oleje typu olivový atd. Pokud však máte doma k dispozici kvalitní nerafinovaný a za studena lisovaný slunečnicový olej, i ten můžete s klidem používat ve studené kuchyni.


Ve studeném stavu slunečnicový olej totiž umí působit jako prevence před srdečně-cévními onemocněními, při zvýšené hladině cholesterolu v krvi. Také je dobrý pomocník při problémech s kůží nebo se sliznicí. Působí příznivě na nervový systém a stimuluje látkovou výměnu. Je vhodný při ateroskleróze.

Rafinovaný olej se zpracovává ve velkých množstvích zejména ve velkovýrobě, při vysokých teplotách a za použití rozpouštědel. Je tedy méně kvalitní než olej, který je lisovaný šetrnějším způsobem a to za studena. V takovémto oleji totiž zůstanou přítomné všechny výživné látky, které slunečnicový olej obsahuje. Rafinované oleje jsou levnější než ty, které se lisují za studena. Pokud chcete kvalitu, musíte si připlatit a dbát na to, že na obalu je napsáno lisovaný za studena.

Slunečnicový olej v podobě za studena lisované obsahuje mnoho vitamínů a to zejména vitamín E, který je významným antioxidantem. Dále obsahuje nenasycené mastné kyseliny jako je kyselina stearová, palmitová, olejová nebo linolová. Obsahuje také přírodní aromatické látky a má typickou oříškovou chuť.

Problémem olejů obecně je, že při tepelné úpravě v nich vznikají škodlivé látky tzv. transizomery, tedy transmastné kyseliny. Ty zvedají cholesterol a zvyšují riziko infarktu. Nejvhodnější použití olejů obecně je na studenou kuchyni.

Mastná strava bohatá na tuky není pro naše zdraví příliš vhodná.

Slunečnicová semínka obsahují až 50% oleje bohatého na nenasycené mastné kyseliny, které udržují zdraví cév a snižují hladinu cholesterolu v krvi. Jsou dobrým zdrojem bílkovin a esenciálních aminokyselin. Vitamín E skvěle chrání kůži a je výborný na prevenci srdečně cévních onemocnění. Obsahují vitamín B1, B5, selen, hořčík, mangan, kyselinu listovou, měď a vlákninu. Je to nepřekonatelný přírodní lék na prevenci a léčbu rakoviny, je to lék na ekzém, artrózu a bolesti způsobené revmatismem. Slunečnicový olej se používá na masáže při křečích v nohách.

Slunečnicový olej se začíná více používat i kosmetickém průmyslu.

Známá je také metoda léčby slunečnicovým olejem. Na toto téma bylo provedeno několik lékařských výzkumů a bylo opravdu zajímavé pozorovat vzešlá fakta. U některých pacientů tento způsob léčby nahradil operaci a těžké léky.

Základním postupem této metody je převalování určitého množství slunečnicového oleje v ústech. Tímto způsobem se dá zabránit zničení prospěšné mikroflóry těla, ke kterému dochází při užívání například antibiotik.

Tak to se dá léčit bolest hlavy, zánět průdušek, bolest zubů, artritida, trombóza, chronické poruchy krve, ekzémy, žaludeční vředy, ledviny, střevní onemocnění, zánět mozku, ženská onemocnění, rakovina, onemocnění jater, poruchy spánku nebo srdeční infarkt.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.