Na Hromnice o hodinu více

Napsala | 01.03.2020
SMS: VESTBA dotaz Odešlete: 903 55 60

Přesýpací hodiny]Hromnice přichází k nám každým rokem dne 2.2. Pomalu se nám již blíží jaro a dny se prodlužují na úkor nocí. Jistě každý zná známé pořekadlo: na Hromnice o hodinu více.

Naši předkové slavili počátkem února, svátek očišťování spojený s pokáním a půstem. To souviselo s přípravou na jarní polní práce, kdy podle starých pověr bylo potřeba očistit se od hříchů a snažit se o získání boží přízně. Protože jedině tak mohla být dobrá úroda. Také sedlák zjišťoval, kolik má píce pro zvířata, zda vyjde s krmením do jara.

Rovněž Keltové v tomto období slavili svůj svátek též jako Imbolc, jehož součástí byla také slavnost ochranných ohňů. Malé ohníčky se rozdělávaly i před vchody domů. Věřilo se, že tyto ohně mají moc ochránit před blesky a krupobitím. O tomto svátku se také zhášely ohně v kovárnách, ohniště se poté vyčistila. Oheň v nich ale mohly znovu zažehnout pouze mladé dívky – panny, které symbolizovaly bohyni Brighid.

Hromnice mají svůj původ

A tak stejně jako mnohé jiné tradice, i Hromnice mají svůj původ v tradicích pohanských. S příchodem křesťanství se ale začal slavit svátek Uvedení Páně do chrámu (dříve také svátek Očišťování Panny Marie), jehož datum bylo stanoveno na 2. února. Právě tento svátek známe pod označením Hromnice a má nám připomínat událost popsanou v evangeliích, kdy Marie přinesla 40. dne po narození Ježíše do jeruzalémského chrámu, aby jej zasvětila Bohu jako prvorozeného. Tam se setkala se Simeonem, jenž Ježíše nazval „světlem k osvícení národů“.

Toto proroctví bylo pramenem zvyku, který se začal šířit v 11. století, kdy se na Hromnice světí svíčky (tzv. hromničky). Tyto svíce se pak během bouří dávaly do oken, kde měly zajistit ochranu obydlí.

Rituál pro Imbolc

Mrtví čas pominul a my bychom měli hodit symboly zimy do ohně. Udělejte si malý rituálek, kdy využijete Hromnic ke své očistě aury. Sežeňte si sušené byliny, směs bude z hrsti máty, levandule, heřmánku, fenyklu, muškátového květu. Uvařte z promíchaných bylin z poloviny čaj si 2 l. Přidejte hrst soli a udělejte si koupel. Delší než 10 minut. Přestavujte si, že z vás uniká špatné a negativní myšlenky, nemoci, hněv, apod. Dobře se ve vodě prodýchejte. Poté se osprchujte čistou vodou. Druhou polovinu bylinek spalte v ohni. Zajistíte tím své zdraví a čistotu těla i ducha.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner
Přečíst  Adventní věnec

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..