Kotvičník zemní

By | 16.01.2021

Kotvičník zemní]Bylinky jak je známo mají kouzelnou moc. K této legendě přispívá i znovuobjevená síla rostliny, o které se říká, že je přírodní afrodiziakum.

Jde o kotvičník zemní. Ačkoliv jsou jeho účinky známé už několik tisíc let, dnešní společnost je znovuobjevuje a tak se jedná v poslední době o novinku mezi bylinkami.

Kotvičník zemní je prastará léčivá bylinka, která se považuje za afrodiziakum a také se díky ní léčí mnoho zdravotních neduhů. Léčebné účinky této rostliny znali už léčitelé ve staré Číně, Indii, Mezopotámii.

Kotvičník zemní pochází původně ze Středozemní oblasti a z oblasti kolem Blízkého východu. Dnes je však tato rostlina rozšířena ve všech světadílech a je zajímavostí, že se jí daří i v Oceánii.


Kotvičník je jednoletá bylina, která dorůstá deseti až padesáti centimetrů. Zdobí ho žluté květy, které vyrůstají z úžlabí listenů. Květy zdobí rostlinu během letních měsíců.

Kotvičník spadá do tzv. zavlečených rostlin, ve volné přírodě se tedy takřka nevyskytuje, ale dá se dobře vypěstovat.

To, že je kotvičník zemní zavlečenou rostlinou podporuje i skutečnost, že nejvíce roste na nádražích, v kolejištích a na náspech.

Mnoho léčitelů si vychvaluje vlastnosti této bylinky. Obsahuje totiž velký obsah látek, jako jsou saponiny, glykosidy, sacharidy, třísloviny, steroidy, pryskyřice, alkaloidy, flavonoidy, tanin, olej a další látky, které jsou obsažené buď v celé rostlině, nebo v jejích částech.

Kotvičník zemní je bylina velmi bohatá na vitamín C. Nejvíce se využívá nať z této rostliny, ale lze využít všechny části rostliny. Každá v sobě totiž skrývá látky, které jsou lidskému organismu prospěšné.

Pokud budete pěstovat kotvičník zemní, máte výhodu v tom, že rostlinu můžete zpracovávat postupně. Začít můžete třeba odstřiháváním lístků, které se mohou použít k výrobě odvaru. Využívat lze i květy, plody a semena. Na konci vegetačního období je vhodné sesbírat plody a zralá semena použít na další výsadbu.

Pokud chcete využít celou rostlinku, vyjměte ji ze země a usušte zvlášť nať a nečistot zbavený kořen.

Usušené části podrťte, uložte do uzavřené nádoby na stinné a suché místo. Takhle si kotvičník skvěle zachováte pro jeho pozdější využití.

Kotvičníku se také přezdívá zelená nebo rostlinná viagra. Její konzumace by měla zajistit významný vzrůst sexuálního libida. Působí tedy jako výborné afrodiziakum, pánům pomáhá na potenci, protože zvyšuje hladinu testosteronu až o třicet procent. Dále však bylinka pomáhá také ke zlepšení nálady a k udržení tělesné i psychické svěžesti.

Kotvičník by měl také pomoci na mužskou plodnost a na hyperplasii prostaty. Navíc zbavuje pocitu vnitřního neklidu a zvyšuje nárůst svalové hmoty. U žen zase zvyšuje hladinu estrogenů a zmírňuje klimakterické obtíže. Navíc napomáhá k odbourávání tělesného tuku.

Kotvičník pomáhá také při léčbě těžkých onemocnění, užívá se například při chorobách ledvin a močových cest. Napomáhá k rozpouštění ledvinových kaménků, zvyšuje také sekreci žaludečních šťáv a vylučování žluči. Výborně pomáhá na peristaltiku střev a pročištění jater.

Údajně má rozšiřovat cévy a tím tedy snižovat krevní tlak. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, má tonizující a regenerační účinky.

Používá se také jako kloktadlo při zánětech dutiny ústní a je dobrým antisklerotikem. Pomáhá při léčbě srdeční ischemie, anginy pectoris, při diabetu II. typu a také dně.

Je vhodný na ušní šelesty, zrakové poruchy a závratě.

Často se užívá ve formě odvaru a to buď z čerstvé, nebo sušené byliny. Může se však používat i ve formě tablety a tedy potravinového doplňku, který lze zakoupit v lékárně.

Vhodné je užívat denně maximálně jeden gram kotvičníku v čajové směsi.

Kotvičník není pro lidské tělo toxický ani nemá žádné negativní účinky na lidský organismus. Pro svůj obsah alkaloidů není však vhodné, aby ho užívaly děti, těhotné a kojící ženy.

Při velmi vysokých dávkách může u žen dojít ke zhrubnutí hlasu, zvýšení růstu chloupků a u mužů k většímu nárůstu svalů. Tím se také kotvičník může užívat jako druh dopinku.

Kotvičník je nenáročná bylinka, lze si zakoupit jeho sazeničky nebo semena a pěstovat ho v truhlíku nebo na záhonku.

Pro pěstování kotvičníku je vhodný běžný zahradní substrát nebo písčitá půda. Má rád sušší stanoviště a nesnáší přemokření. Semena kotvičníků lze vysadit v polovině dubna nebo přímo na záhon.

Přečíst  Nezapomeňte posílit imunitu
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..