Crohnova choroba: Nepříjemný parťák

Napsala | 20.05.2020
SMS: VESTBA dotaz Odešlete: 903 55 60

Choroba]Crohnova choroba se dnes stává čím dál známější díky tomu, že jí trpí čím dál víc lidí, stejně jako její sesterskou chorobou, ulcerózní kolitidou. Začíná se vyskytovat zejména u mladých lidí a touto chorobou trpí až devět na sto tisíc obyvatel.

Tato chronická choroba postihuje především trávicí ústrojí a nejčastěji právě tlusté střevo s žaludečním ústrojím. Pacienti tak často nesnesou určité potraviny.

U této choroby by se nemělo kouřit a jedním z indikátorů této nemoci je kromě potíží s vylučovacím ústrojím také velký úbytek na váze. Mezi další příznaky můžeme zařadit ztrátu chuti, energie, průjmy, bolesti břicha, horečky, vřídky, nebo poruchy vstřebávání.

Lékaři stále nemohou přijít na to, proč a kde se tato nemoc bere. Má se za to, že jde o druh autoimunitního onemocnění. Má se za to, že velkou část zde sehrává genetika, ale také potravinové alergie. Až 20% nemocných má ve svém okolí příbuzného, který je postižený právě touto chorobou.

Léčba této nemoci je dlouhodobá. Spíš se to bere tak, že jde o chronické onemocnění zabudované do organismu a léčba mnohdy trvá celý život. Záleží na tom, jaké komplikace a problémy pacienti mají. Najdou se i tací šťastlivci, kteří si prodělají jednu, nebo pár atak této nemoci a poté nemají žádné další problémy a mohou tedy postupem let vyřadit léky a umístit se mezi „zdravé“.

Nemoc se pomáhá kontrolovat kortikosteroidy a dalšími léky, kde je hlavní složkou kyselina 5-aminosalicylová. Pokud se nemoc zhorší, nebo se rozšíří, přichází operace. Nutné je také chodit na pravidelné kontroly střeva prováděné kolonoskopií. Stavy remise (klid), střídají stavy znovuvzplanutí, kdy se opět pacienti potýkají s problémy této choroby. U této choroby je navíc větší riziko rakoviny tlustého střeva.

U této choroby je důležité dodržovat pitný režim, fyzicky se nepřetěžovat, a vyhýbat se stresu, vzdát se alkoholu, cigaret, uzenin a tučných jídel. Příznivé jsou pro tuto chorobu zelený čaj a Aloe Vera.

Přečíst  Banka pupečníkové krve
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..