10. březen: Vlajka pro Tibet aneb Den práv Tibetu

Napsala | 10.03.2013

Tibetská vlajka]10. března se po celém světě i v České republice vyvěšuje na úřady a radnice tibetská vlajka. Jako znamení Dne práv Tibetu.

Přesně v tento den 10. března 1959 bylo ve Lhase, které je hlavním městem Tibetu, násilně potlačeno povstání proti čínské okupaci. Toto potlačení za sebou zanechalo přes 80 tisíc mrtvých Tibeťanů.

Protože to zaskočilo celý svět, jako reakci na toto smutné výročí, začaly některé státy západní Evropy v polovině 90. let na akci Vlajka pro Tibet vyvěšovat tibetskou vlajku, jako vyznání podpory Tibetu a jejich obyvatelům a zároveň jako výraz odsouzení této tragické události, která se roku 1959 v Tibetu stala. K této celosvětové akci se připojila roku 1996 i Česká republika a pravidelně se této akce zúčastňuje.

Roku 1951 sice byla zřízena dohoda, která měla Tibetu přiznávat jeho autonomii, ale nikdy v plném rozsahu tohoto slova nebyla ze strany Číny dodržena. Proto zde i velké boje za přežití tibetské kultury a národní identity stále pokračuje a často se také můžeme setkat s případy, kdy se někteří Tibeťané na protest proti tomuto režimu a nesvobody upalují.

Bohužel, v Tibetu jsou stále ze strany čínských úřadů porušována základní lidská práva a jsou zde používány násilné metody potlačování svobody. V čínských věznicích jsou stále mučeni političtí vězni a výjimkou není ani úmrtí mnichů, kteří jsou dáni na vlasteneckou převýchovu. Jeho Svatost Dalajlama, nejvyšší představitel Tibetu, byl nucen roku 1959 emigrovat do indické Dharmasaly.

Dokonce už Čína několik let zadržuje pančhenlamu, druhého nejvyššího duchovního představitele Tibetu. Navíc Čína výrazně politicky, nábožensky, kulturně i rasově diskriminuje Tibeťany v jejich vlastní zemi.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner
Přečíst  Jak posílit svá střeva

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..