Vitamin P najdeme i v červeném víně, stará se totiž o naše cévy

By | 11.09.2020

Rutin dostal své jméno podle rostliny, v níž byl poprvé objeven. Pomáhá nám s cévami, ale také je užitečný při léčbě hemoroidů. Stará se také o to, aby se vitamín C vstřebával opravdu ideálně. Vlastně nejde o jednu jedinou látku, protože samotný vitamín P se skládá z tisíců složek, označovaných jinak také jako flavonoidy, mezi nimiž hraje významnou úlohu právě rutin.

Doporučená denní dávka není konkrétně stanovena

Vitamín P a dávkování? Existuje jedno jediné doporučení, měl by být přijímán asi v poměru jedna ku šesti s vitamínem C, aby došlo k ideálnímu vstřebávání obou. Jedná se o vitamín rozpustný ve vodě, který se v těle neukládá dlouhodobě – aby došlo k ohrožení zdraví, bylo by nutné přijmout opravdu značnou porci. Kromě jiného je vitamín P citlivý na teplo a světlo, takže vařením nebo vystavením slunečním paprskům se jeho podíl v potravinách výrazně snižuje. Jednorázové užití výrazně vyšších dávek tohoto vitamínu se bojí s nevolností, často i zvracením a průjmem. Zdravotní stav ale bude brzy poté zase v normálu, nejde o nic dlouhodobého.

Jde o antioxidanty, které pomáhají snížit hladinu „zlého“ cholesterolu LDL, ale také jsou dobrou prevencí proti vzniku křečových žil. Pokud často krvácíte z dásní při čištění zubů, je možná nejvyšší čas doplnit tělu právě tento vitamín. Snižuje totiž propustnost kapilár a užívá se úspěšně i při léčbě obávaných bércových vředů. A v čem vitamín P najdeme nejvíce?

  • Dá se říci, že celozrnné pečivo je vydatným zdrojem rutinu a dalších antioxidantů.
  • Ovoce. Ještě konkrétněji třeba banány, broskve a nektarinky. Minimum kalorií zaručeno!
  • Víno.Hlavně to červené. Je snad jiný důkaz, než nízké procento srdečních chorob ve Francii?

Nemusíte samozřejmě pít denně tekutou révu, jsou i jiné možnosti, jak vitamín P dostat do svého těla. Co třeba naše tradiční ovoce, jako švestky nebo višně? Počítá se i réva, která není tekutá, tedy samotné sladké hrozny.

Přečíst  Kořenová zelenina: Celer plný vitamínů
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..