Vitamín B1: Optimistický vitamín

By | 13.01.2021

Vitamín B1]Vitamín B1 neboli také zvaný thiamin je klíčovým členem vitamínů skupiny B. Jde o vitamín, který je ve vodě rozpustný a má velmi specifický vliv na nervový systém člověka. Často se také nazývá duševním vitamínem. Jeho nedostatek může zanechat nepříjemné zdravotní následky. Vitamín B1 má v těle dost nepřátel a organismus ho neumí skladovat.

Tento typ vitamínu rozkládá například soda a káva jej dokáže v těle zcela zničit. Podobně působí i černý čaj. Pokud máte rádi sladké a konzumujete také více moučných jídel, zvyšuje se vaše potřeba tohoto vitamínu. Vitamínu B1 je hodně zapotřebí zejména v období růstu a ženy jej využijí po padesátém roce života. Důležitý je tento vitamín také pro ženy v těhotenství a v období kojení.


Vitamín B1 slouží k udržení dobré funkce nervového systému a k udržení duševní rovnováhy. Navozuje optimistické myšlení, pomáhá překonat emotivně stresové situace, napomáhá také ke zlepšení drobných psychických poruch. Dokáže totiž blokovat nadměrnou tvorbu kyseliny pyrohroznové, která způsobuje nervozitu. Pomáhá také zlepšit paměť, zmírňuje mořskou nemoc a napomáhá chuti k jídlu.

Tento vitamín také štěpí cukry na glukózu, která pomáhá dodat energii pro většinu životních procesů a je důležitým zdrojem energie zejména pro mozek. Tělo si tento vitamín nedokáže sám vytvořit ani jej dlouhodobě skladovat. Je tedy důležité tento vitamín tělu pravidelně dodávat.

Krátkodobá paměť je často důsledek nedostatku vitamínu B1, dále také špatná koncentrace, citlivost, nejistota, změny tlaku a tepu, nespavost, zmatenost, deprese a melancholie. Pokud trpíte srdečními potížemi, tento vitamín dokáže zlepšit funkci srdečního svalu.

Vitamín B1: Beri-beri

Vitamín B1 je v kombinaci s ostatními členy skupiny vitamínů B schopný napomoci ke zlepšení trávení a tím uklidnit trávicí potíže. Nedostatek tohoto vitamínu zhoršuje také duševní choroby. Doporučuje se také zvýšit příjem tohoto vitamínu u seniorů a nemocných Alzheimerovou chorobou.

Nedostatek tohoto vitamínu může nastat v případě, že ze svého jídelníčku vyloučíme vepřové maso, obiloviny a brambory. Nedostatek se potom označuje jako nemoc beri-beri. Příznaky této nemoci je vyčerpanost, otupělost, srdeční potíže, chvilková ztráta paměti, nechutenství, nervozita, podrážděnost a přecitlivělost na hluk.

Pokud se předávkujete tímto vitamínem, nehrozí vám žádné větší nebezpečí, nadbytek se totiž vyloučí močí. Doplňovat tento vitamín je potřeba zejména při léčbě antibiotiky, při psychickém vypětí, průjmech, onkologických problémech i po fyzických námahách. Nejlepším zdrojem tohoto vitamínu je pivovarské droždí, pšeničné otruby, klíčky, ovesné vločky, fazole, brambory, černý chléb, játra, rýže, listová zelenina, mandle, vlašské a lískové oříšky, dýňová semínka, skopové maso, vejce a květák. Tento vitamín najdete také v semenech sezamu a slunečnice. Stačí se tedy stravovat zdravou a pestrou stravou a nemůže se vám stát, že byste trpěli nedostatkem tohoto vitamínu. Užívat vitamín B1 by se měly snažit i ženy, které užívají antikoncepci.

Přečíst  Vitamin P najdeme i v červeném víně, stará se totiž o naše cévy
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..