Vitamín C

By | 19.01.2020

Vitamín C, Citron]Ačkoliv o něm mnoho slýcháme, vídáme ho v každé druhé reklamě, málokdo se však ve skutečnosti nad ním zamyslí. Jedná se o vitamín C. Ačkoliv je součástí mnoha léků, vitamínových sad a doplňků stravy, moc se nad ním nezamýšlíme a vyloženě vitamínové doplňky v podobě pouze vitamínu C si nekupujeme. Přitom vitamín C je silný antioxidant, který má výborné účinky na imunitu našeho těla.

Doporučená denní dávka tohoto vitamínu je 90 mg. Ovšem, někteří lidé, kteří užívají mnoho léků, hormonální antikoncepci, žijí ve městech, zažívají každodenní stres, jsou kuřáci, těhotné, kojící maminky, sportovci, děti a mnoho dalších, by měli přijímat denně mnohonásobně vyšší dávku tohoto vitamínu.


Vitamín C je rozpustný ve vodě a tělo si ho nedokáže uložit do zásoby, je tedy nemožné se vitamínem C předávkovat.

Dříve, pokud lidé trpěli nedostatkem vitamínu C, stávalo se tak především u námořníků, trpěli na kurděje, krvácení dásní, slabostí a dalšími neduhy, které mohly končit až smrtí. Až později se přišlo na to, že za vše může nedostatek vitamínu C.

Vitamín C je důležitý pro správnou funkci všech buněk lidského těla. Podílí se na tvorbě mezibuněčné hmoty. Je tedy nezbytný pro správnou stavbu kostí, cév, svalů, šlach a kůže. Je také nutný při hojení ran. Vitamín C ovlivňuje tvorbu hormonů v nadledvinách a hypofýze a tak má vliv na reaktivitu a obranyschopnost organismu. Je důležitým pomocníkem na odbourávání cholesterolu v játrech, předchází tím ateroskleróze. Chrání také proti virovým chorobám a je prevencí některých nádorů. Usnadňuje vstřebávání železa a váže na sebe těžké kovy, například olovo.

Vitamín C užívají i pacienti s diabetem, protože mají zvýšenou potřebu tohoto vitamínu. Také kardiaci, potřebují na nemocné srdce mnoho vitamínu C. Vitamín C má v našem těle obrovský vliv a ovlivňuje mnoho funkcí, které se v něm odehrávají.

Je to zejména účinný antioxidant, který zabraňuje poškození tkání. Podílí se na tvorbě kolagenu a zabraňuje tak ateroskleróze. Zajišťuje pružnost cév, kostí ale také zubů. Předchází vzniku paradentózy a zamezuje krvácivosti dásní. Má také výraznou regenerační podporu. Je nezbytný pro vstřebatelnost železa.

Člověk si vitamín C nedokáže vyrobit sám, a proto je potřeba ho hledat v potravinách a jejich konzumací si ho dodávat. Vitamín C najdete v několika druzích zeleniny včetně brambor a také v ovoci. Říká se, že vitamín C se teplem ničí, ovšem to není pravda. Ničí se oxidací, tedy reakcí s kyslíkem.

Půda, na které roste zelenina a ovoce je v současné době natolik vyčerpaná, že i ty nejkvalitnější zdroje vitamínu C, ho obsahují jen poskrovnu. Nejlepší způsob je jíst zeleninu a ovoce čerstvé a takto do sebe dostávat co největší množství tohoto velkolepého vitamínu.

Velký vliv hraje zejména světlo, a proto není dobré oloupat pomeranč a nechat ho na talířku několik desítek minut nebo hodin. Ovoce a zelenina by se měla chystat vždy před konzumací. Zlodějem vitamínu C je kyslík. Proto má ovoce a zelenina slupku a jsou před ním tak chráněni.

Nejlepšími zdroji vitamínu C jsou zejména rakytník, ten lze konzumovat sušený, i v podobě čaje, sirupu nebo šťávy. Dalšími velkými zdroji vitamínu C jsou šípky, černý rybíz, petrželová nať, jahody, medvědí česnek, citrón, křen, pomeranč, červená paprika a řeřichová nať.

Když je vitamínu C nedostatek, může se projevit skorbutem. V našich zeměpisných šířkách má většina populace vitamínu C nedostatek. Ten se projevuje únavou, podrážděností a sklony k infekcím. Může nastat krvácení z dásní, chudokrevnost, bolesti při krvácení do podkoží, svalů a kloubů.

Pokud byste se vitamínem c přece jen předávkovali, způsobí vám zvýšení hladiny kyseliny močové a šťavelové v moči a bude snižovat hladinu cukrů v krvi. Předávkování tímto vitamínem způsobuje také nadměrné vstřebávání železa.

Kolik bychom tedy měli vitamínu C užívat, abychom si zachovali naše zdraví?

Fyziologicky optimální dávka je 200 mg na den. Pokud však někdo kouří, je zima, zažívá někdo stres, infekci, má úraz, nádory nebo se nachází ve fyzické námaze, měl by se příjem tohoto vitamínu zvýšit a to až o 50 až 100%. Také ženy a dívky, které užívají hormonální antikoncepci, by dávku vitamínu C měly zvýšit o 100%. V těhotenství je vhodné navýšit dávku o 30% a při kojení o 60%.

Krátkodobé zvýšení dávky tohoto vitamínu je vhodné při nachlazení, stresu a větší námaze. Pokud si myslíte, že máte vitamínu C nedostatek, můžete ho užívat v podobě potravinových doplňků.

Dobrým tipem také může být denně do dvou litrů čisté vody vymačkat jeden citron. K snídani dejte přednost kváskovému chlebu se zeleninou, nebo sladké obilné kaši s čerstvým ovocem. Na svačinu si dopřejte čerstvou mrkvovo-pomerančovou šťávu se zázvorem. K obědu si dejte zeleninový salát a řeřichu.

Přečíst  Vitamín A: Pomocník při neplodnosti
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..