Vitamín D: Sušte houby na slunci

Napsala | 17.08.2015

Houbařská sezona právě začíná a tak je dobré vědět, něco o tom, jak s nasbíranými houbami naložit. Jak je nám všem známo, vitamín D je velmi potřebný k našemu zdravému životu. V našem těle se tvoří zejména ze slunečního záření a to už po deseti minutách, kdy vystavujeme svou holou kůži na slunci. V zimě však tolik sluníčka není a tak mnoho z nás trpí nedostatkem vitamínu D.

Naštěstí si můžeme udělat zásoby tohoto vitamínu na zimu a to za pomocí hub, které v létě a na podzim nasbíráme. Důležité totiž je houby nasbírat a nasušit na slunci.


Vitamín D je nezbytný a základní vitamín, který posiluje imunitní systém a hraje výraznou roli v metabolismu.

K takové výrobě zásob vitamínu D prostřednictvím hub nepotřebujete speciálně houby, které najdete v lese. Ke stejnému výsledku se dají použít nasušené žampiony, maitake, šitake i hlíva. Vysoké hladiny vitamínu D vytvořené v houbách během sušení, vydrží déle než rok. Je tedy důležité nelenošit, ale sbírat a sušit. Sběr hub můžete spojit i s příjemnou procházkou v přírodě.

Právě nízká hladina vitamínu D může být vážným zdravotním problémem. V extrémních případech může nedostatek vitamínu D vyvolat i takové nemoci jako je křivice. Imunitní systém přestane fungovat tak, jak by měl.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner
Přečíst  Pažitka nabytá železem a vitamínem C

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..