Vitamín B12

By | 02.10.2020

Jeden z velmi důležitých vitamínů, jehož nedostatek v přirozené stravě znamená výrazně slabší duševní výkon, hubnutí nebo častý třas v končetinách. Kobalamin, jak se vitamín B12 nazývá odborně, má zásadní podíl na krvetvorbě a funkci nervového systému. Játra si jej často uchovávají v zásobě na celé měsíce dopředu, je ale pravdou, že se nachází pouze a jedině v živočišné stravě. Tedy, pokud chcete doplnit jeho zásoby, vhodné je maso včetně vnitřností, dále také mléko, jogurty a sýry.

Vegani si musí poradit jinak, například potravinovými doplňky

Naštěstí existují suplementy, které mohou nedostatek B12 zažehnat. Stačí zajít do nejbližší lékárny pro takzvaný B-komplex, díky němuž se nemusí zejména vegani obávat následků spojených s deficitem tohoto důležitého vitamínu. Největším zdrojem vitamínu B12 v klasickém jídelníčku je nicméně maso, zejména drůbeží a rybí. Jen dvě procenta lidí, kterým vitamín B12 opravdu chybí, se řadí mezi všežravce. A právě u nich jde o vrozenou poruchu vstřebávání. Vegani si proto musí dávat pozor, aby měli hladinu vitamínů v těle v normách, přibližně jednou ročně by si měli nechat zkontrolovat aktuální stav. Pokud nemá tělo dost vitamínu B12, začne s ním jednoduše hodně šetřit – hrozí pak například silné deprese a další problémy.


Doporučená denní dávka jsou zhruba dva mikrogramy denně u dospělého člověka. Už novorozenec má v těle zásoby na zhruba tři měsíce dopředu, u zdravých dospělých vydrží klidně i několik let. V případě, že se vitamínu užívá výrazně vyšší množství, nic tak zásadního se nestane. Přebytek vitamínu rozpustného ve vodě se tělem bez užitku vyloučí, platí to mimochodem i třeba pro pětisetmiligramovou tabletku vitamínu C. Doplnit vitamín B12 jen rostlinnou stravou se ukazuje podle testů jako liché, ačkoliv kvasnice nebo mořské řasy obsahují teoreticky vydatnou porci kobalaminu, bohužel to nemá prakticky žádný vliv na jeho koncentraci v krevním řečišti.

Nedostatek vitamínu B12 se však nemusí projevit jen u vegetariánů a veganů. Dochází k němu i při dlouhodobém zánětu střev (celiakie, Crohnova choroba), příjmu vysokých dávek alkoholu nebo při užívání léků, které snižují žaludeční kyselost.

Přečíst  Vitamín B1: Optimistický vitamín
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..