Vánoce: Kde se vzaly vánoční ozdoby?

Napsala | 08.05.2020
SMS: VESTBA dotaz Odešlete: 903 55 60

Stromeček jak víme, byl poprvé ozdoben svícny. Poté se lidé naučili zdobit stromeček každý rok na Štědrý den a zdobili ho převážně červenými jablky, pečivem z medu, ořechy a pozlacenými ořechovými skořápkami. Poté byl stromek zdoben perníčky, cukrovím, švestkami a jinými věcmi.

Používal se i materiál, který byl v dané době dostupný, nejčastěji sláma, šišky, hobliny, papír a trnkové větévky. Časem se stromky zdobily i barevnými řetězy, které se slepovaly kláskem a různými obrázky s vánočními motivy.

Až ve 20. století přišly tradiční čokoládové, skleněné a perníkové ozdoby. Zcela papírové vánoční ozdoby se u nás používaly převážně v Podkrkonoší. Typické sněhové figurky jako cukroví se pekly pouze v Praze a to v dílně Josefa Reimanna. Přes papírové ozdoby lidé přešly ke skleněným koulím a to až koncem 60. let minulého století. Ty se vyráběly v podkrkonošských sklárnách. Na Valašsku se vánoční ozdoby začaly vyrábět až v roce 1921 a ozdoby byly převážně dřevěné. Časem také tady našly zalíbení skleněné ozdoby.

Ze skleněných ozdob se začala dělat i umělecká díla. Vytvářel je i karlovarský Moser a to pro zahraniční objednávky.

I dnes lidé mají na výběr z mnoha druhů a barev vánočních ozdob a skleněné ozdoby také neztratily na svém půvabu. I typické slaměné ozdoby jsou stále k vidění v domácnostech, dávají se nejen na stromeček, ale také na chvojky.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner
Přečíst  Vánoce: Jak se narodil Ježíšek?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..