Ananas: Léčivé ovoce

By | 23.10.2020

Ananas] Ananas je chutný žlutomasý plod, který je tzv. nepravým plodem mnohaleté tropické byliny. Na povrchu je chráněný tvrdou šupinatou kůrou a je vybíhající ve vrcholek tuhých a špičatý zelených listů. Ananas může vážit až tři kila a je výsledkem celoroční akumulace slunce a stálého přísunu vláhy ze subtropických dešťů.

Ananas podporuje trávení a funguje jako lék na průjem a ochrana před různými parazity. Je to také odtučňovací kúra a afrodiziakum. Je bohatý na vitamíny a stopové prvky a lze z něj připravit i úžasnou domácí kosmetiku.


Toto ovoce obsahuje 70 až 88% vody a 8 až 18% cukru. Do toho obsahuje 0,3-0,8% kyselin a 0,2-0,5% bílkovin, dále 0,25% minerálních látek a kolem 12 mg vitamínu C. Kompot z ananasu, tedy převařený ananas, který je skladovaný mnoho měsíců, má úbytek vitamínů až od 60% a je také z větší části ochuzen o bromelin.

Ananas je bohatý na vitamíny skupiny B, vitamín C a betakaroten. Ze stopových prvků ananas obsahuje hořčík, zinek, mangan, železo, sodík, síra, draslík a fosfor. Ananas obsahuje i organické kyseliny jako je kyselina citronová, tartarová a maleinová.

Bromelin, který čerstvý ananas obsahuje, štěpí bílkoviny a sráží mléko. Jde o silnou protizánětlivou látku, která dokáže zmírnit otoky a podporuje i hojení ran. Tento enzym je prospěšný v prevenci srdečních chorob a snižuje i riziko trombózy.

Některé výzkumy dokonce potvrdily protinádorové účinky a potlačení růstu novotvarů. Bromelin také ředí hlen a je to i podpůrná léčba zánětů kloubů, dny a revmatismu.

Ananas má schopnost odbourávat tuky v organismu a hodí se tak při redukčních dietách.

Zralý plod ananasu poznáte podle čichu

Ananas je močopudný a doporučuje se i jako podpůrná léčba nemocí močového ústrojí. Měla by se tak celkem tři týdny popíjet ananasová šťáva a to třikrát denně dva decilitry smíchané se třemi decilitry vlažné vody.

Navíc ananas chrání trávicí trakt před bakteriemi, ulevuje slinivce a je dobrým lékem při průjmovém onemocnění i zácpě. Pokud pojídáte čerstvý ananas, můžete tím uklidnit již zmíněné průjmové potíže. Ananas působí i zásaditě a je vhodný pro překyselený organismus.

Čerstvá ananasová šťáva se používá při hořečnatých onemocněních a problémech s nervovou soustavou. Někde se používá tato šťáva jako afrodiziakum pro obě pohlaví.

Ananasová šťáva se hodí pro všechny typy redukčních a čistících diet. Obsahuje totiž mnoho ovocného cukru a pomáhá tělu překonat pocity únavy a hladu. Čerstvý ananas je výborným posilujícím prostředkem při rekonvalescencích po nemocích, operacích i zraněních. Doporučuje se konzumovat i po vysoké tělesné zátěži. Ananas také dokáže zpomalit stárnutí organismu a dopřávat bychom si ho měli alespoň čtyřikrát týdně.

Ananas obsahuje také velké množství biotinu, který působí pro zdraví kůže, vlasů a nehtů. Ananas ocení i ženy. Pojídání ananasu totiž přispívá k lepšímu růstu vlasů a nehtů, navíc se z ananasu dá připravit domácí kosmetika, která napomáhá k lepšímu stavu kůže.

Ananas konzumujeme vždy v čerstvém stavu, protože kompotovaný ztrácí mnoho potřebných a účinných látek. Jak rozeznáme zralý ananas od nezralého? Podle barvy to bohužel moc nerozeznáme. Při nákupu ananasu je tak důležité řídit se hlavně čichem. Zralý plod ananasu má intenzivní vůni, která je hodně výrazná. Čerstvý ananas je důležité spotřebovat co nejdříve. Nezralé plody ananasu obsahují zvýšené množství kyselin, které mohou podráždit ústní dutinu a poleptat i zubní sklovinu. Proto je lepší tyto šťávy ředit vodou.

Přečíst  Černý rybíz II.: Chutné plody i listy
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..