Meruňková jádra: zdraví nebo ne?

By | 23.04.2020

Meruňková jádra]Určitě jste v posledních měsících slyšeli o nevídaném boomu, který se spustil v mnoha médiích. Meruňková jádra jsou doslova elixírem mládí, mají léčit různé nemoci, kmen, který se jimi odnepaměti živí, netrpí civilizačními chorobami. A je to tak skutečně? Jsou opravdu meruňková jádra tak prospěšná pro naše zdraví, či jde jen o poplašnou zprávu?

Meruňky se hodí nejen pro účinné diety

Pokud chcete zhubnout a narodili jste se ve znamení býka, dá se říci, že s meruňkami uděláte trefu do černého. Mají dostatek prvotřídních zdravotních účinků a jako bonus i naprosté minimum kalorií. Zasytí a chutnají přímo skvěle. Posud můžeme o meruňkách mluvit skutečně v superlativech, ale jak je to vlastně s těmi jádry?


Podle jedné zprávy, která se šířila internetem, mají meruňková jádra obsahovat látku, která důkladně zlikviduje rakovinné bujení. Nicméně, oficiální zdroje o tom mlčí. Je to podezřelé? Nikoliv. Národ Hunzasů, který žije v oblasti Himalájí, konzumuje jádra z meruněk v míře větší než malé. Měkké jádro tvrdých meruňkových pecek je pro ně pochoutkou. V historii prý žádný člen kmene neměl rakovinu.

Jak však ukázal průzkum lékaře Johna Clarka, není tomu tak ani v nejmenším. Tento lékař diagnostikoval u desítek příslušníků kmene různé nemoci, včetně těch nejtěžších, které trápí i nás. A průměrný věk dožití tohoto horského kmene, žijícího ve středověkých podmínkách, je lehce nad padesáti roky. Tudíž žádný zázrak se nekoná, spíše naopak…

Co může být prospěšné pro lid z dálav Asie, rozhodně nemusí prospívat nám. Pokud si totiž dopřejete hořká jádra meruněk ve větším množství, pravděpodobně se dostaví zdravotní komplikace. Jádra meruněk obsahují glykosid amygdalin, který se dál štěpí při trávení na kyselinu kyanovodíkovou. A ta rozhodně lidskému organismu nic dobrého nepřináší. Německé úřady dokonce varovaly místní občany před tím, aby nekonzumovali víc než dvě hořká meruňková jádra za den, lépe je však neužívali vůbec. Kyselina kyanovodíková může přivodit nejen křeče a zvracení, ale v těžkých případech otravy i ochrnutí dýchacího ústrojí.

Přečíst  O lidském hledání
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..