Tajemná řeč čísel ve stavbách aneb symbolika pětky na Zelené hoře

Napsala | 23.10.2017

Zelená hora]Kostel tyčící se na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou působí opravdu magicky. Není divu, i on má co do činění s čísly. Mnozí stavitelé totiž řeči čísel využívali ve svých stavbách jako symboliky. Zároveň tak dávali stavbě do vínku konkrétní osud. Chrám má tvar hvězdy.

Pět nových hvězd pro Jana

Příkladem architekta, který mluví řečí čísel je Jan Blažej Santini-Aichel (1677–1723). Za jeho opravdu mistrovské dílo můžeme považovat poutní kostel sv. Jana Nepomuckého u Žďáru nad Sázavou a dolní hřbitov hned u kostela. Santini-Aichel do monumentální stavby šifruje číselné vzkazy, a to dokonce přímo se souhlasem zdejšího žďárského opata Vejmluvy. Využívá zde symboliku pěti ran Kristových. Kostel je vysvěcen Janu Nepomuckému, po jehož smrti roku 1393 prý na obloze vyšlo pět nových hvězd.

Jednoznačná dominance

Stavitel použije půdorys deseticípé, respektive dvou propojených pěticípých hvězd. Obvod kostela lemuje pět hrotitých kaplí a pět kaplí oválných, které se kombinují a tvoří dohromady deset cípů. Kromě toho má chrám pět vchodů, dále pět trojúhelníkových a pět oválných oltářů a také pět andělů na oltáři. Dominance pětky v celé stavbě je jednoznačná. Pět písmen má i slovo tacui – mlčel jsem, neboť Jan Nepomucký neprozradil ani na mučidlech zpovědní tajemství.

Přichází trojka i šestka

Mimo to se ale tady objevuje také číslo tři jako symbol Boží Trojice. Rovnostranný trojúhelník je symbolem trojky, která zároveň tvořila symbol opata Václava Vejmluvy. Šestka odkazující na mariánskou symboliku, neboť Jan Nepomucký ctil Pannu Marii. Šestka je vyjádřením rovnováhy života, harmonie. Šesticípé hvězdy najdete ve svatozáři kolem Jana Nepomuckého. I astrologie pracuje s čísly. Čísla předurčují osud, dávají nahlédnout mnohem dál do života a jeho souvislostí.

Přečíst  Porušili stavitelé domu klid indiánských duší?
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..