Jak se spolu baví včely

Napsala | 04.02.2018

Žádné bzučení, ale spíše pohyb. Přesně tak probíhá dorozumívání včel v rámci úlu, většinou si sdělují, kam vyrazit za potravou. Praktické? Celkem ano. Tanečky a různé chvění těla naznačí místo, kde čeká doslova prostřený stůl. A rozhodně nejde o nějakou novinku, rakouský vědec Karl von Frisch se věnoval životu včel už začátkem minulého století.

Včela symbolizuje pracovitost a píli, připomínají berany a lvy

Pokud vezmeme v potaz astrologické hledisko, není bez zajímavosti, že se například právě beranům doporučuje mít u sebe talisman s podobiznou včelky. Mají totiž společné vlastnosti, touhu uspět, dlouhodobou píli a pracovitost, stejně jako zakořeněnou tendenci přecházet z jednoho květu na druhý. A jak si vlastně včely povídají?

Základem jejich komunikace je takzvaný osmičkový tanec. Jedna včela přiletí s plnými váčky pylu a roztančí se na plné obrátky. Kolem ní se shromáždí další včely, ochutnají vzorek pylu a díky svým precizním smyslům brzy dorazí na místo, které může být vzdáleno i stovky metrů. Nezaujatému pozorovateli to může přijít trochu bláznivé, ale včely mají několik různých pohybů, dalo by se spíše říci tanečků, kterými dávají najevo svým družkám různé zprávy. Pokud je zdroj pylu do sta metrů, včela přistoupí ke kruhovému tanečku. Když je ale potrava trochu dál, přejde k tanečku natřásavému, kdy opisuje pobíháním po plástu širokou osmičku.

A to samozřejmě není vše, včely se dorozumívají i prostřednictvím feromonů, které vylučují jejich žlázy. Dávají si najevo, že je poblíž úlu vetřelec, poplašné feromony pak vyvolají zuřivou defenzivní reakci. Podobně tak si značí feromony i okraj česna, aby nalezly lépe vchod do úlu po dlouhé pouti za potravou. Vylučování pohlavních feromonů, které mají přilákat říjné trubce, asi blíže specifikovat nemusíme. Včely mají krom jiného perfektní prostorovou orientaci, dokáží se řídit nejen podle slunce, ale také berou v potaz magnetické pole naší planety. Její smysly mají snad jen jednu nevýhodu, alespoň v poměru k člověku – nerozeznávají totiž červenou barvu. To by jim ale nepřineslo žádný hmatatelný užitek.

Přečíst  Filipíny: Léčitelé mocnější než doktoři
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..