Pokojové rostliny: Pomocníci pro čistý vzduch

Napsala | 14.04.2013

Pokojové rostliny]V bytě nebo v domě trávíme spoustu času a to zejména v zimě. Právě vzduch v místnostech je pro naše zdraví velmi důležitý a má na náš organismus vliv. V létě je zcela normální a běžné, že větráme od rána do rána, ale v zimě se většinou větrá jen na malou chvíli a nárazově. Zejména vzduch je pro nás velice důležitý a měl by být vždy čistý. Jak jej ale pročistit? Dnes se nabízejí různé čističky vzduchu, ale ty nikdy nedokážou nahradit čističky přírodní – pokojové rostliny.

Určité druhy pokojových rostlin jsou přímo zdravotní filtry vzduchu, které dokážou eliminovat škodliviny ze vzduchu a navíc nám dělají v bytě parádu.


Ač se to nezdá různé místnosti v domě, bytě nebo v jiných obytných prostorech, například v práci, v obchodních domech, kancelářích atd. mohou být zamořeny toxickými látkami, které dýcháme. Jde zejména o látky, které se postupně uvolňují z nátěrů a lepidel nábytku, také z izolací a rozpouštědel. I když tyto látky necítíme, dýcháme je. Také dýcháme agresivní čisticí prostředky a vydýchaný vzduch zejména v zimě, když se větrá minimálně.

Právě rostliny jsou pomocníci, kteří odchytávají škodlivé látky z okolí. Právě těkavé látky, které obsahují uhlík, potřebují rostliny ke své výživě. Ten si berou z čehokoliv. Molekuly škodlivých látek jsou tak rozbity a ve vzduchu eliminovány. Dokonce toto rostliny umí i s jinými látkami, které uhlík neobsahují. Rostliny poté dokážou zcela absorbovat škodlivý vzduch a tím ho pro nás čistit.

Rostliny byly zkoumány i z vědeckého hlediska, které domněnku o čištění vzduchu potvrdily. Dokonce rostliny pomáhají udržovat čistý vzduch i ve vesmírných stanicích.

Uvítají je jistě ti, kdo tráví čas v tzv. nemocných budovách, které jsou souhrnem obtíží a onemocnění, které jsou spojené často s pobytem v kanceláři. Rostliny nejen, že v domově vytváří harmonii, okrasu, ale navíc také pomáhají k čistotě prostředí.

Které rostliny jsou schopné ze vzduchu odfiltrovat nebezpečné látky? Například filodendron, fíkus a scindapsus, zelenec, břečťan a tchýnin jazyk. Se zplodinami z plynových vařičů a tabáku si poradí zelenec. Stopy těžkých kovů z pokoje dokáže odstranit pokojová růže nebo kamélie. Ale samozřejmě i další rostliny jsou schopné čistit vzduch.

Navíc každá rostlina vnáší do vzduchu kolem sebe vlhkost a kyslík. Rostliny se sami odpařují, v suchém vzduchu více než ve vlhkém a tak zajišťují vlhkost vzduchu. Rostliny také odpařují silice, které vzduch dokážou osvěžit a dezinfikovat a působí dobře i na naši psychiku. Přírodní čističky vzduchu jsou zdravější a bezpečnější než technické vynálezy. Na alergie, astmaty a nachlazení je vhodný eukalyptus, který má i výraznou vůni. Doporučuje se v těchto případech mít alespoň dva vzrostlé eukalypty v místnosti. Vonné silice vypouští i aromatické byliny, jako jsou rozmarýn, oregano, tymián, saturejka, bazalka, levandule, majoránka a jiné bylinky, které se využívají především v kuchyni. Proto buďte rádi za každou rostlinku, kterou máte doma a pečlivě se o tyto pomocníky starejte, stokrát vám to vrátí.

Přečíst  Magické rostliny pro Ryby

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..