Kokos I.: Původ exotické rostliny

By | 08.08.2020

Kokos na pláži]Začíná léto a s ním spojené horké dny plné slunce a vysokých teplot. Někteří z vás budou trávit dovolenou někde u moře, jiní dají přednost horám. Ať tak či tak, příjemným společníkem na vašich cestách, ale i doma, může být obyčejný kokosový ořech. Pravda, není zas tak obyčejný a někdy je problém ho především na malých městech a obcích sehnat. Ne všude ho totiž prodávají. Pokud, kokos někde zahlédnete, neváhejte si ho koupit.

Kokos může pro některé představovat zejména exotiku spojenou s exotickou dovolenou někde na pláži u moře, ale zároveň v některých z vás může vzbuzovat i atmosféru Vánoc. Kokos je totiž nedílnou součástí obou období roku.


Jde o druh ovoce, který se pěstuje už více jak 3000 let. Přesný původ kokosových palem ale není úplně znám. Vědci se přiklánějí buď k jihovýchodní Asii, nebo k Jižní Americe. Nejstarší fosílie této rostliny byly ale nalezeny na Novém Zélandu. Proto se ví, že kokosové palmy jsou staré 15 milionů let. Díky mořské hladině se rozšiřovaly dále z ostrova na ostrov. Svůj podíl na tom, že jsou palmy tak rozšířené, mají samozřejmě i námořníci.

O tom, že kokos může mít svůj původ právě v Asii, svědčí i to, že kokosová palma byla v sanskrtu nazývaná kalpa vriksha. Tento název v překladu znamená „strom, který dává vše potřebné pro život“. Tehdy totiž obyvatelé Indonésie přežívali jen díky kokosovým ořechům. Mohou totiž nejen nasytit, ale také uhasit žízeň. Z vláken tohoto ořechu se poté vyráběly provazy a kartáčky na zuby. Kmeny a listy palem zase sloužily k výrobě bot, látek a ke stavbě obydlí.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner
Přečíst  Konopná mast: K čemu vlastně poslouží a jak si ji připravit doma?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..