Historie výkladu karet

By | 24.05.2020

Karty mají svoji historii vázanou na různé historické události, které si zde nebudeme detailně popisoval, ale spíše si je jenom okrajově a v rychlosti znázorníme. Karty jako celek vznikly někdy ve čtrnáctém století našeho letopočtu a říkáš se, že věštecké karty mají jako svůj základ první parky, které byly vynalezeny v roce 1505 a říkalo se jim Mohučenské Knihy osudů.

Podle toho si člověk dokáže udělat sám obrázek, jak se karty vyvíjeli a jakým způsobem se postupem času upravovali, než vznikl koncept karet, které si můžeme zahrát dnes a hlavně ty, které si zde dnes společně popíšeme – tedy věštecké karty pro výklad budoucnosti a dalších přidružených věcí.

O několik let později, přesně roku 1520 byly v Benátkách poprvé vydány knihy s návody jak hrát karty. Jednalo se o přelomovou událost a začátek jedné dlouhé éry karet, které byly různě upravovány a inovovány podle moderních trendů a aktuálních potřeb.

Mnohdy byly karty umělecká díla a třeba v Itálii se zrodilo mnoho her a proto byly následně vydávány i knihy se samotnými motivy, které se zobrazovali i v tištěné podobě. V roce 1661 byla však vytištěna kniha, které se říkalo Cikánské karty – tímto rokem se stal poměrně hodně přelomový pro další magii a hlavně pro výklad karet.

Celkově do historie karet celkem významně zasáhla pařížská Sibyla madam Marie Anne, která vytvořila i své karty z jejichž dokonalé a hlavně do detailu promyšlené předlohy se ještě v dnešní době výrazně čerpá inspirace.

Jak tedy sami vidíte, historie karet má svoji významnou laťku, kterou se v následujících letech určitě někdo bude chtít překročit – nicméně si dovolíme říci, že to půjde hodně těžko. Mnoho věcí je daných a lidé je mají za roky používání a denní manipulaci zažité, že jakákoliv novinka není moc vítaná a přijata s otevřenou náručí.

Přečíst  Kartářství a kartářky
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..