Babské rady: čištění skvrn

Napsala | 08.01.2018

Prádlo]Ať už jste kritickým puntičkářem narozeným ve znamení panny nebo si se sklenkou rozlitého vína moc hlavu nelámete jako je typické u beranů, v každém případě se vám hodí pár babských rad, co budou v domácnosti více než užitečné. Jak čistit skvrny bez drahých chemických prostředků a často pomocí fint, které znají evropské hospodyně už po dlouhá desetiletí?

Skvrna od vína? Tak na tu pomůže například sůl a minerálka

Rozlité víno nejlépe neutralizuje sůl. Červená barva se absorbuje, částečně zmizí i vlhkost a košile bude lépe schnout. Když pak těch pár špetek soli ještě přelijeme sklenkou minerální vody, uvolní se drtivá většina špíny nasáklá mezi vlákny oděvu. A pak už použijeme jen papírovou utěrku, kterou dostaneme pryč přebytečnou tekutinu.


Kečup? To také není vůbec veselé, problém nastává zejména u živějších dětí ve znamení střelce, které se červenou omáčkou upatlávají s železnou pravidelností. Ale i s podobným problémem se dá snadno něco dělat. Oblečení opláchnete studenou vodou, látka by pak měla být namočená klidně i přes noc. Kaše z pracího prášku nanesená přímo na skvrnu by měla pomoci, pokud však nezabere, určitě si poradíte s pár kapkami čistého lihu. Podobně postupujeme i při skvrnách, jejímž původcem je červená řepa.

Džusem se také polijeme relativně často, a to nám nemusí být ani pět let. V případě, že nastane podobný problém, zachovejme chladnou hlavu – a polijme potřísněný šat horkou vodou. Podobně by mělo pomoci i horké podmáslí. Po hodině tričko nebo kalhoty vypereme, pokud skvrny ještě zůstávají a nehodlají vyblednout, pomůže třeba citronová šťáva.

Mastnota je už klasika, ale jak si poradit se žvýkačkou?

Na mastné skvrny se nejvíce hodí trochu mouky, do které se vsákne tuk. Když pak mouku odstraníme, je katastrofa nepoměrně menší. Postačí pak trochu pracího prášku a vlažná voda. Postup? Tričko vypereme nejdříve ručně, do pračky půjde až později – a je jako nové! Podobnou nepříjemnost mohou způsobit i žvýkačky, které prostě nelze odstranit klasickou cestou. Máme však pro vás jeden fígl. Žvýkačka musí ztuhnout, takže na ni položíme kousek ledu a pak se bude sloupávat o poznání snadněji. Podobně tak se skvrnou od bláta, tu musíme nechat trochu zaschnout a pak už jen vzít do ruky drsný kartáč…

Přečíst  Babské rady: Nespavost
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..