Kardamom: Drahé koření

By | 07.02.2020

Kardamom]Kardamom je bylina, která roste jako divoká v tropických deštných pralesích. Pochází z oblasti Indie, Srí Lanky, Číny a Vietnamu. V dnešní době se s ní můžete setkat i v Tanzanii, Guatemale, Sumatře i jinde.

Jde o koření, které je dražší než ostatní. Na rostlině postupně vyrůstají plody, které tvoří tobolky s tmavohnědými semeny. Tobolky mají barvu zelenou, žlutou a bělavou. Semena mají citronovou vůni a štiplavou chuť.

K dostání jsou i amomy, které se nazývají chybně kardamomem. Jde o příbuzné druhy s tobolkami, ale liší se semeny, které mají silnou kafrovitou vůni i chuť a nejoblíbenější jsou hlavně v Číně, Siamu a Africe. Než tobolky dozrají, stříhají se a suší.

Kardamom se prodává jako plody zelené barvy, nebo už jako vyloupaná semínka.

Kardamom užívali k léčení i staří Řekové a Římané. Vždy to bylo velice cenné koření. Používal se zejména k osvěžení dechu a ke zlepšení trávení. Oblíbené koření je kardamom zejména v arabských zemích. Koření se jím i káva.

Kardamom je vhodný na zažívání, na problémy se žaludkem, zejména na pálení žáhy, používá se jako afrodiziakum, tonizuje a má antiseptický účinek. Rozkousání jeho semen vede k uklidnění nervové soustavy.

Co je vlastně kardamom ?

Je součástí směsí koření karí a garam masála. Nejvíce se používá do moučníků, jogurtů, indických, arabských a čínských pokrmů, ale i v parfumerii. Přidává se k ochucení kávy a čaje, zeleniny a omáček. Má účinek ochlazovat, a proto se nepodává v chladném období.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner
Přečíst  Koření na všechny nemoce

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..