Hrady a zámky: Tip na výlet Orlík

Napsala | 16.10.2020
SMS: VESTBA dotaz Odešlete: 903 55 60

Jedna z největších dominant jihočeského regionu. I tak by se určitě dal nazvat hrad Orlík, tyčící se majestátně nad Vltavou. Historie někdejší pevnosti a celnice hlídající okolí se datuje do třináctého věku, tehdy byl Orlík ještě v majetku lucemburských panovníků a plně dřevěný. V běhu staletí se zde vystřídalo poměrně dost majitelů, kromě rodu Zmrzlíků ze Svojšína a Švamberků zde byli domácími i Eggenbergové. Dědictvím pak v osmnáctém století zámek připadl Schwarzenberků, stavba se tehdy dočkala i povedené novogotické přestavby.

V dnešní době na zámku nikdo nežije, najdete tu ale hodnotné muzeum

Udělat si výlet na Orlík během letních prázdnin, a to i s dětmi, rozhodně není od věci. V dnešní době, kdy se opět vrátil do majetku rodu Schwarzenberků po restituci majetku v roce 1992 (po roce 1948 patřil po vyvlastnění československému státu), na zámku nikdo oficiálně nežije. Najdete tu ale několik prohlídkových tras, užijete si rozsáhlé muzeum a například i loveckou místnost. Orlická přehrada je pak umělecké dílo samo o sobě, projet se na loďkách za krásného počasí patří k tomu nejlepšímu, co lze na jihu Čech vůbec zažít.

Rytířský sál s původní renesanční vitráží, zámecká knihovna čítající skoro dvacet tisíc svazků v různých světových jazycích, myslivecké trofeje na chodbách, nejstarší tištěná mapa Čech (tzv. Klaudiánova mapa), to je vše, co zde můžete vidět. Zámek je pro veřejnost otevřen od dubna do října, a to i během dnů, které připadají na státní svátek. Obvykle od devíti do patnácti hodin, během letních měsíců se pak zavírají brány až v pět odpoledne.

Mimořádný je i zdejší zámecký park, je zde vysázeno mnoho tisíc vzácných dřevin, ale i javorů, jasanů a topolů. Jak uvedl ve zprávě pro pana knížete zahradní inspektor v roce 1817, ve školkách bylo tehdy takřka 150 tisíc kusů exotických stromů. Na Orlíku se běžně konají i svatební obřady, které jsou uprostřed zámeckého parku velmi romantickou událostí. Mezi zajímavé turistické cíle v okolí Orlíku můžeme zařadit například Blatnou, hrad Zvíkov nebo baziliku na Svaté hoře u Příbrami, nezapomeňte samozřejmě ani na historické město Tábor.

Přečíst  Hrady a zámky, kde straší XVII. díl: Jindřichův Hradec
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..