Hrady a zámky, kde straší IV. díl: Frýdlant

Napsala | 16.08.2012

Hrad a zámek Frýdlant]Frýdlant je svým původem gotický hrad. Dodnes se z něj dochovala válcová věž. Frýdlant byl postupem času přestavěn na zámek. Původní hrad byl založen rodem Ronovců a to ve 13. století. Hrad jim byl však odebrán a koupen Biberštejny roku 1278. Až roku 1558 změnil hrad majitele a tím se stal rod Redernů. Ti se poté zasloužili o renesanční přestavbu.

Asi jedním z nejznámějších majitelů byl Albrecht z Valdštejna. Ten hrad získal po konfiskacích. Albrecht byl však zavražděn a hrad na střídačku od roku 1634 patřil Švédům, kteří hrad dobyli pětkrát a císaři, který jej daroval vojevůdci Gallasovi.

Na hradě Frýdlant se událo také mnoho tajemných příhod. Na hradě žil se svou chotí mimo jiné i Bedřich z Bibrštejna. Ten kolem sebe rozmíchával mnohé tajemství a tak se mezi poddanými začalo povídat, že se spolčil se samotným ďáblem.

Podle pověsti měl Albrecht hrát s ďáblem jednu mrazivou noc kostky. Nebyla to však ledajaká hra, ale hra o pánovu duši. Bedřich vyhrál a ďábel musel podle jejich dohody zorat skálu pod hradem.

Ten dostál slova, skutečně se tomu tak stalo. Dodnes je tomu důkazem zoraná skála na nádvoří, která je celá rozpukaná. Má připomínat tuto podivuhodnou sázku. Říká se, že u této skály se zjevuje duch hradní paní, která zde pláče a naříká.

Bedřich až zestárl časem i zemřel a dlouho se mezi poddanými povídalo o jeho pohřbu. Prý rakev, ve které ležel, byla tak lehká, že v ní snad nikdo nebyl a dodnes se tak říká, že Bedřicha si s sebou vzal do pekla ďábel.

Autor obrázku: Soubor:Frydlant3_(js).jpg, licence: Creative Commons
SMS Věštba
SMS Výklad / banner
Přečíst  Hrady a zámky, kde straší XVI. díl: Hrad Bouzov

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..