Ženšen korejský

By | 10.01.2021

Ženšen korejský]Ženšen patří mezi nejoblíbenější léčivé rostliny z cizích krajů. Najdete ho v mnoha přípravcích. V minulosti byly i u nás na trhu volně prodejné léky s ženšenem. Ženšenu však existuje více druhů.

Existuje totiž ženšen asijský, čínský, korejský, bambusový, trpasličí a himalájský. Který by měl být pro nás ten pravý?

České názvy ženšenu mají několik podob. Jde o ženšen pravý, ženšen všehoj, všehoj léčivý či všehoj ženšenový. Pro ženšen asijský, čínský a korejský je typický, že tvar jeho kořenu připomíná lidské tělo. I podle tvaru kořene se totiž dají jednotlivé druhy odlišit.


Například americký ženšen má vřetenovitý tvar a vyskytuje se v Severní Americe. Další ženšen sanči roste v Číně, Vietnamu, Japonsku a jeho kořen připomíná malou mrkvi. V Japonsku a Číně se vyskytuje také japonský ženšen, ten pro změnu tvarem kořenu připomíná bambus a nazývá se bambusovitý ženšen. Severozápad Spojených státu je domovem trpasličího ženšenu, jeho kořen má kulovitý tvar. V oblasti Nepálu a Himalají můžete zase narazit na ženšen himalájský a nepálsky, který se od ostatních ženšenů liší tím, že zastavuje krvácení.

Předchozí ženšeny patří mezi léčivé rostliny, které komplexním působením posilují organismus, který je buď oslabený, nebo je vystavený nepříznivým okolním podmínkám. Zvyšuje činnost mozku a pomáhá k udržení psychické rovnováhy. Chrání organismus proti vyčerpání a udržuje nás v bdělosti.

Ženšen se vyskytuje pouze na severní polokouli, a proto se jedná o vzácnou léčivou bylinu. Tisíce let ho vyhledávali lidé pro obnovení síly, aby se mohli bránit nemocem. Používali ho také při rekonvalescenci, aby zvýšili vitalitu a aktivitu a zpomalili stárnutí.

Ženšen byl velmi populární v generaci našich maminek a babiček. Avšak kvůli špatné dostupnosti se brzy ztratil z očí. Dnes však slaví velký návrat.

Chemické látky, které ženšen obsahuje, stimulují aktivitu buněk. Ženšen působí jako silný antioxidant, udržuje tak mládí a celkové zdraví a chrání před nemocemi jako je rakovina a to díky tomu, že látky v něm obsažené likvidují špatné lidské buňky.

Ženšenovu pomoc pocítíte nejen na těle, ale také na psychice. Ženšen také zlepšuje paměť, bdělost a soustředěnost. Ti, kdo ženšen pravidelně užívají, potvrzují, že s ženšenovou kůrou dokáží přijímat více informací.

Ženšen pomáhá k udržení duševní rovnováhy a přispívá i k psychické stabilitě. Je to výborný pomocník na bolesti hlavy, při vyčerpání, ztrátě paměti, pro zpomalení stárnutí a jako doplňkový léčebný prostředek při cukrovce a kardiovaskulárních onemocněních. Pomáhá i při problémech s ledvinami a při depresi.

Ženšen se také považuje za afrodiziakum. Považuje se za lék na impotenci a neplodnost. Stimuluje tvorbu pohlavních hormonů.

Dnes jsou k dostání prášky z ženšenu, bylinné čaje, kapsle, tablety a různé doplňky stravy. Při koupi podobných doplňků však vždy dávejte pozor na původ ženšenu. Nejlepší je totiž ten z jeho původní vlasti – Koreje.

Přečíst  Fáze Měsíce – jak nás mohou ovlivňovat? 2

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..