Vypěstujte si zdravé chilli za oknem svého bytu

Napsala | 21.02.2012

Chilli]Velmi oblíbeným kořením jsou v poslední době i chilli papričky. Chilli je mnohými považováno jako povzbuzující afrodiziakum, a také jako prostředek na redukci váhy. Na světě existuje přes čtyři tisíce známých druhů chilli papriček. Proč si tedy nevypěstovat vlastní?

Sezona pěstování chilli paprik právě začíná, nejhodnější doba pro výsev je prosinec až únor. Papričky můžete dát vyklíčit do půdy nebo na kousek buničiny. Doba klíčení se může u jednotlivých odrůd lišit, ale zpravidla většina papriček vyklíčí do třiceti dnů. Zpravidla platí, že čím déle chilli klíčí, tím pálivější potom bude.

Protože jsou chilli papriky tropické rostliny, ideální teplota pro klíčení je 25°C, vhodné je proto umístit květníky v blízkosti radiátoru nebo jiného zdroje tepla. Světlo nemá na klíčení žádný vliv. Je však nutné stále udržovat vlhkost.

Jakmile chilli papričky vyraší ze semen, je třeba je přemístit nejlépe k oknu nad radiátorem, aby měly co nejvíce tepla a světla, nezapomínejte na pravidelnou zálivku. Mladým papričkám prospívá také zaštipování, rostlinky jsou pak košatější a je větší pravděpodobnost vyššího počtu plodů.

Od května můžete chilli papriky přesadit ven, ať už na svoje zahrádky nebo do skleníku. Není to ale nutností, můžeme je klidně nechat doma za oknem. V tomto případě však musíme dát paprikám speciální péči v době květu. Rostliny jsou hermafroditi, tudíž se samy opylují. V bytě je tedy nutné s rostlinkami třepat, abyste nahradili vítr.

Chilli papričky pomáhají nejen vydatně rozehřát tělo, ale kapsaicin v nich obsažený má protirakovinné účinky a pomáhá také s hubnutím. Tato látka pomáhá spalovat tuky a lidé, kteří chilli papričky konzumují pravidelně, mohou zhubnout nadbytečné tukové zásoby uložené především v oblasti břicha a boků. Kapsaicin může pomoci také od různých bolestí.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.