Terapie bylinami pochází už ze starověku

Napsala | 16.07.2017

Fytoterapie]Fytoterapie, co se pod tímto vznešeným výrazem skrývá? Řecké slovo fyton představuje květinu, jedná se tedy o léčbu květinami, bylinkářství. Využívají se samozřejmě léčivé rostliny, tedy byliny, ale i keře, polokeře, stromy. Cílem je pomocí léčivek dosáhnout zdraví. Velmi často jde o podpůrnou metodu, kterou můžete úspěšně kombinovat s klasickou medicínou.

Pozor na předávkování

Bylinkářství jako metoda pro udržení zdraví, prevenci nemocí i jejich léčbu má velmi dlouhou tradici. První doklady o činnosti bylinkářů pocházejí dokonce už z období 3000 př. n. l. a to ze sumerských hliněných tabulek. Poslední roky zaznamenáváme zvýšený zájem o bylinkářství. Mnozí pacienti, kterým klasická medicína nepomohla, se obracejí na bylinkáře, aby jim pomohli. Ovšem i v případě bylinkářů je třeba být opatrný, protože i mezi nimi se vyskytují podvodníci. Dalším faktorem je, že i léčivé bylinky se mohou ve vysokých dávkách stát jedem. Proto je třeba vždy respektovat doporučené dávkování.

Sbírání má přísná pravidla

Terapie léčivými bylinami se táhne celými lidskými dějinami jako červená nit. Zmínky o bylinách obsahují starověké egyptské papyry, své bylinkáře měli starověcí Řekové. Ve středověku se sběr bylin soustřeďoval do klášterů, kde se jím zabývali mniši. Sílu léčivých bylin ale zkoumali i novověcí lékaři. I samotné sbírání léčivých rostlin má svá pravidla, aby léčivky obsahovaly maximum cenných látek. Především je třeba sbírat mimo prašná a znečištěná místa. Nadzemní části nejlépe v poledne v plném květu, podzemní za vlhka. Ovšem nikdy nesbírejte rostliny za deště. Sušení má probírat přirozeným způsobem na plachtách, nikdy ne na přímém slunci ani jiném tepelném zdroji. Uchovává se nejlépe v tmavých lahvích. Budete-li respektovat pravidla sběru a správného dávkování, můžete si fototerapií od řady příznaků nemoci pomoci sami.

Přečíst  Kletba korunovačních klenotů
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..