Meditace – mýty, kterým věříte

Napsala | 18.08.2018

Meditace je určitě dobrou věcí pro život, shodnou se všichni, kteří jí někdy vyzkoušeli a pravidelně jí provozují. Naproti tomu lidé, kteří ji nevyzkoušeli, k ní mohou být zpočátku velmi nedůvěřiví. Není se čemu divit, obvykle věci, o kterých toho mnoho nevíte, odsuzujete. Je to pro mnoho lidí jednodušší a pohodlnější.

Meditace ano nebo ne?

Ne všichni si našli zalíbení v meditaci a je to zcela v pořádku. Ne každý vydrží sedět nebo ležet nějakou dobu v tichu, zabývat se svými myšlenkami, svým nitrem. Mnoha lidem však meditace změnila život a doslova je „nakopla“. O meditaci panuje spousta mýtů a nepravd, které mohou lidi odrazovat. Zde jsou některé z nich.

Je spojená s náboženstvím

U meditace se mnoha lidem vybaví buddhismus nebo buddhistický mnich, který hučí „om“ a vypadá jako v transu. Meditace je však vhodná pro všechny, nemusíte nutně vyznávat buddhismus nebo jiné učení. Meditovat může každý – prodavačka, manažer banky, uklízečka, učitelka, kdokoliv.

Jogínský sed

Některé techniky meditace se upřednostňují v určitých pozicích, ale obecně platí, že se soustřeďuje především na vědomí než na to, jak sedíte. Jogínský posed určitě není nutností, stačí si jednoduše sednout na židli nebo na zem, napřímit záda, uvolnit se, dýchat pomalu a ono to půjde.

Nemám na meditaci čas

Meditace nevyžaduje hodiny na přípravu i samotný proces, a pokud máte pocit, že nemáte čas, je pro vás možná meditace potřebná víc, než si myslíte. Získáte do těla energii, vyčistíte si hlavu a tím pádem budete výkonnější.

Meditovat musíte umět

Není to pravda, nemusíte. Meditace je jednoduchá, soustředíte pozornost na jednu věc, na sebe, svůj dech nebo mantru. Když vám mysl zabloudí někam jinam, tak se s klidem vraťte zpátky. Obecně odborníci na meditaci potvrzují, že jediná špatná meditace je ta, která se vůbec neprovádí.

Přečíst  Den narození – jaký vliv může mít na lidskou povahu? 30
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..