Hromnice – svátek, který slavili křesťané i Kelti

Napsala | 06.02.2019

Hromnice se obyčejně slaví druhého února. V tento den se podle křesťanského kalendáře slaví svátek Uvedení Páně do chrámu. Lidové křesťanství tento den oslavovalo přicházející jaro. U Keltů tomu byl předkřesťanský svátek s názvem Imbolc, někdy také březí ovcí. Symbolem byl plamen života, který se objevovat v břichu ovcí, krav i v těle žen. Šlo o symbol plodnosti, úrody. Imbolc byl velkým a také hojně slaveným ohňovým svátkem Keltů.

Svěcení svíček v kostele

Svátek se spojuje s ochranou před bouřkami, blesky a ohněm. V tento den se světí svíce v kostele, takzvané hromničky. Tyto posvěcené svíčky se následně dávají do oken při bouřkách, blescích. Následně chrání domácnost. Na Hromnice se v mnoha domácnostech také sklízí vánoční výzdoba, betlém, stromeček a oficiálně se tak ukončují vánoční ozdoby, které se následně vytáhnou zase za rok. Velmi známá pranostika je také – na Hromnice o hodinu více.

Spousta lidí si tento den spojuje s časem. Na Hromnice o hodinu více však nemá vůbec žádnou spojitost s časem jako takovým. S Hromnicemi se spojuje spousta pranostik a pořekadel. Toto nejznámější neznamená, že se bude čas posouvat. Ani den nebude mít o hodinu víc, byť by se to někomu možná hodilo. Souvisí to s prodlužováním dne, oslavami blížícího se jara. Jde totiž o to, že den bude mít o hodinu více světla, než tomu je při zimním slunovratu.

Uvedení Páně do chrámu

Podle křesťanů 40 dní po Vánocích, tedy narození Ježíše, Maria s Josefem jej přivedli do chrámu k první slavnosti. Simeon zde prohlásil, že toto dítě je světlem světa, přinese světlo nejen křesťanům, ale také pohanům. Ostatně můžete si vybrat, jaký svátek bude pro vás ten nejlepší, zda to bude právě Uvedení Páně do chrámu, zda se přikloníte raději ke Keltům a jejich Imbolc.

Přečíst  Samoléčitelství - díl první: Tahuari, bylinka která léčí
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..