Tag Archives: pověry

Hromnice – svátek, který slavili křesťané i Kelti

Hromnice se obyčejně slaví druhého února. V tento den se podle křesťanského kalendáře slaví svátek Uvedení Páně do chrámu. Lidové křesťanství tento den oslavovalo přicházející jaro. U Keltů tomu byl předkřesťanský svátek s názvem Imbolc, někdy také březí ovcí. Symbolem byl plamen života, který se objevovat v břichu ovcí, krav i v těle žen. Šlo o symbol plodnosti, úrody.… Čtěte dále … »

Pátek třináctého – pomluva nebo nešťastný den?

Třináctka je číslo, které někomu přináší štěstí a pro jiného je to smolný den. A co když v kalendáři připadne třináctého právě na pátek? U pověrčivých jedinců to evokuje strach, paniku, obavy. V extrémních případech se v tento den lidé zavírají doma, nikam nevychází a pro jistotu vůbec nic nedělají. Datum, kterého se máme bát? Pátek třináctého někdo… Čtěte dále … »

Talismany – co jednotlivé kousky představují?

Talismany. Někdo na ně nedá dopustit, jiný zase v jejich sílu moc nevěří a staví se k nim skepticky. Ať už patříte do jedné nebo druhé skupiny, obecně víte, jaké jednotlivé symboly štěstí nebo talismany existují. Podle odborníků symboly štěstí pomáhají lidem dodat sebedůvěru, odvahu, sílu a možnost správně se rozhodnout. Staré jak lidstvo samo Symboly štěstí… Čtěte dále … »