České celebrity: Miloš Kopecký

By | 03.09.2020

Miloš Kopecký]Jeden z nejslavnějších českých herců Miloš Kopecký se narodil 22. srpna 1922 v Praze. Jeho životním osudem tedy bylo znamení panny, ačkoliv je třeba jedním dechem dodat, že v sobě měl něco i z grácie lvů. Již od mládí trpěl těžkými depresemi, matka skončila v koncentračním táboře Osvětim, odkud se nevrátila, v srpnu 1944 pak musel zamířit tamtéž i sám Miloš.

Krátce po válce se oženil se Stellou Zázvorkovou, s nímž měl dceru Janu. Manželky však měl ještě tři (Milena Le Breux, Jany Lichtenbergová a Křečková), kromě jiného prožil i krátký čas vedle režisérky Věry Chytilové. Během svého třiasedmdesát let dlouhého života Kopecký ztvárnil několikero špičkových divadelních a filmových rolí, pojďme si je proto připomenout.

Polní kurát Katz, Baron Prášil, ale také třeba Petr Vok

Kopecký exceloval v mnoha různých filmech, kromě jiného vystupoval v Dobrém vojáku Švejkovi jako polní kurát Katz, zahrál si i ve westernové parodii Limonádový Joe. Znalci jistě znají jeho Barona Prášila, ale také velmi realisticky ztvárněnou roli jihočeského velmože Petra Voka z Rožmberka ve snímku Svatby pana Voka. Většina československých diváků si dobře pamatuje i jeho roli doktora Josefa Štrosmajera v Nemocnici na kraji města. V divadle zářil samozřejmě také, připomeňme za všechny třeba Richarda III. od Williama Shakespeara.

Byl často využíván v záporných rolích, například ve filmu Adéla ještě nevečeřela nebo Tajemství hradu v Karpatech, ale také šéfa vodnického klanu v komedii Jak utopit doktora Mráčka. Podobné postavy uměl zahrát mimořádně přesvědčivě, ačkoliv je pravda, že se v ničem podobném příliš nevyžíval a raději měl divadelní prkna. Například v Divadle ABC, kam chodíval jako mladý na Voskovce a Wericha, prožil řadu plodných sezon, později ale kvůli spolupráci s Miroslavem Horníčkem odešel.

Přečíst  Eva Aichmajerová - panna

Miloš Kopecký umírá v únoru 1996, mezi jeho poslední role patří například Učitel tance. Nabídnuté angažmá v oblíbeném seriálu Hospoda však již slavný herec bohužel nezvládl. Mezi jeho slavné přátele patřili například i herec Vladimír Brodský nebo Rudolf Hrušínský, zajímal se velmi o filosofii, ale také o politické dění.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..