Železo: Důležitý prvek v našem těle

Napsala | 11.01.2011

Molekula]Věděli jste, že železo je pro správné a zdravé fungování lidského těla nezbytné? Své o tom vědí lidé, které trpí chorobami, díky kterým se z jejich těla ztrácí mnoho železa a to si musí nahrazovat různými doplňky stravy, které železo obsahují. Zpravidla jde o chudokrevnost, nebo o onemocnění střev, jako ulcerózní kolitida, či Crohnova choroba, kdy střevo stále krvácí a tím tělo přichází zároveň i o železo. Stejně jako jeho nedostatek, škodí tělu i jeho nadbytek.

Nedostatkem železa v těle trpí více ženy, než muži. Ženy mají hodnotu železa v lidském těle kolem 3, 5 g, zatímco muži kolem 4 g. Kolem 2,5 g z celkové hodnoty je obsaženo v krevním barvivu v červených krvinkách. Ženy ztrácí více železa i v průběhu menstruace, což je hlavně problém pro ty ženy, které už i tak trpí chudokrevností.

Co se vlastně děje, když ve vašem těle postrádáte železo? Často přichází únava, ospalost, bolesti hlavy, výrazná bledost, také nízký tlak a točení hlavy. Potíže s polykáním, může vás pálit jazyk, nebo se vám můžou zanítit koutky. Je narušena obranyschopnost organismu, zhoršuje se pozornost, zpomaluje se růst nervové tkáně, či se prohlubují poruchy soustředěnosti.

Pokud trpíte nedostatkem železa, nikdy se nesnažte si železo dodávat sami prostředky, které zakoupíte v lékárně. Vždycky se nejprve poraďte s lékařem. Pokud je vám železo nějakým způsobem naordinováno, v průběhu času se dělají testy a zjišťuje se, zda se nedostatek železa ve vašem těle snižuje, či ne. Pokud se železem předávkujete, ukládá se železo do jater, plic, ledvin, či sleziny a může dojít k poškození těchto orgánů.

Železo si samozřejmě můžete doplňovat sami a to prostředkem konzumace potravin, které jsou bohaté právě na železo. Bohaté na železo je zejména švestka, moruše, borůvka, ostružiny, červená řepa, vlašské ořechy, ryby, kuřecí maso, semínka dýně, slunečnice či sezamu, kukuřice a listová zelenina. Z této živočišné stravy je lidské tělo schopno vstřebat až 30 % železa. Z vajec a zeleniny dochází ke vstřebání 5 %. Pokud chcete zvýšit váš přísun železa, omezte mléčné výrobky a přijímejte vitamín C, který pomáhá ke vstřebání železa.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.