Zdravý život: Pálivý a blahodárný křen

By | 02.03.2020

Křen smetanový]Křen znala i dávná civilizace před námi, která ho používala na různé neduhy. Je to bylina, která se pěstuje pro svůj kořen, který je právě zdrojem vitamínů. Jeho původ je zahalen tajemstvím, ale nejspíše byl objeven v Evropě a poté se rozšířil postupně do celého světa.

Dokonce i námořníci jej využívali jako konzervant různých potravin. Užívali ho i jako lék na kurděje, což je onemocnění z nedostatku vitamínu C. Ten jim křen blahodárně dodával.
Obsahuje totiž velké množství vitamínu C. Dokonce ještě více než v citrusech. Kromě céčka v sobě obsahuje křen i jiné vitamíny, například B, A i E. Vitamín A dodává betakaroten a pomáhá tak při časech strávených na přímém slunci. Vitamín E obsahuje protirakovinné látky a chrání tělo proti stárnutí, zároveň je i prevencí proti potratům. Kromě toho obsahuje i minerální látky, jako je draslík, který pomáhá srdci a odstraňuje průjem, nebo hořčík dobrý na nervový systém a proti křečím, také vápník, který dodává kostem pevnost. V křenu dále najdeme i železo, sodík a fosfor.

Kořen křenu]Kromě toho obsahuje i antiseptické látky, napomáhá od revmatismu, příznivě ovlivňuje trávení, je dobrý jako prostředek proti močovým kamenům a pročisťuje krev. Také podporuje tvorbu hlenů, napomáhá tedy při kašli, astmatu a dalších dýchacích potížích. Používá se i zevně a to čerstvý a nastrouhaný. Poté se přiloží na postižená místa, ale přes tkaniny, neboť hrozí popálení pokožky.

K ochucení pokrmů je dobrý vždy nastrouhaný a čerstvý.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner
Přečíst  Vilcacora - Uncaria tomentosa

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..