Yucca: Lék indiánů

Napsala | 10.09.2014

Indiánka]Yucca, která se někdy píše také jako juka, není jednotná rostlina, ale v podstatě celý rod. Celkem je na světě známo kolem čtyřiceti druhů, spadajících do tohoto rodu jednoděložných rostlin. Rostliny z tohoto rodu jsou vytrvalé, mají stromkovitý vzrůst, vzdáleně také připomínají palmy. Jejich listy mají mečovitý tvar, který vyrůstá z kmene. Květy mají bílé zvonkovitého tvaru a v noci krásné voní. Rod yucca je nejvíce rozšířen v jižních částech USA, Mexiku a v severní části Střední Ameriky.

Původní domorodí obyvatelé těchto oblastí, tedy Indiáni, používali rostliny z tohoto rodu jako všelék. Pozitivní působení těchto rostlin je prokazatelný i v tom, že obyvatelé z těchto oblastí se dožívají vyššího věku, než ti, co tyto rostliny z rodu yucca neužívali.


Účinná látka se získává z oddenku. Základními látkami, které oddenek obsahuje, jsou saponiny. Oddenek dále obsahuje enzymy, chlorofyl, antioxidanty a další látky. Oddenek také obsahuje dva druhy těchto saponinů. Právě stearové saponiny pomáhají při snížení vysoké hladiny cholesterolu. Právě na škodlivý cholesterol se naváže ve střevě a vytvoří sloučeninu, která se dále nevstřebává a dochází tak k jejímu vyloučení z těla ven. Tím se sníží podíl „špatného“ cholesterolu v krvi.

Druhým druhem jsou terpenové saponiny a ty se vstřebávají do krve. Tím se dostávají do celého organismu. Právě v krvi se podílejí na očištění organismu od zanesených škodlivin a toxinů.

Yucca: Detoxikační bylina

Terpenové saponiny pomáhají zvýšit filtrační plochu ledvin a odstranit usazeniny v nich, jako jsou kameny a písek. Pozitivně působí i na žlučník a žlučové cesty. Díky tomu tak terpenové saponiny patří k výrazným přírodním detoxikačním prostředkům. Pomáhají rovněž vyplavovat kyselinu mléčnou z těla, což je důležité zejména u sportovců, kterým se tato látka vyplavuje po cvičení. Užívání yuccy také zmírňuje pocity únavy.

Yucca pomáhá i při léčbě revmatických onemocnění anebo při zánětech kloubů. Yucca obsahuje také látky, které mají protizánětlivé a protivirové účinky. Momentálně se také zkoumá, zda má yucca pozitivní účinky na nádory a dokáže tak ovlivňovat boj s rakovinou. Díky svému protizánětlivému působení pomáhá i proti otokům a u omezené pohyblivosti kloubů, která je způsobena zánětem.

Yucca napomáhá i při migrenách a bolestech hlavy. Také zlepšuje fyzickou i duševní rovnováhu a zvyšuje odolnost vůči nemocem. Yucca je také dobře snášená, uvádí se, že pouze u citlivějších jedinců může dojít k podráždění trávicího traktu. Jen velmi vzácně se také mohou vyskytnout alergie na yuccu. U dětí, těhotných a kojících žen se doporučuje užívání yuccy probrat s lékařem.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.