Vitariánství

Napsala | 09.07.2020
SMS: VESTBA dotaz Odešlete: 903 55 60

Říkat NE vařené stravě

Zda někoho někdy napadlo, že právě tepelná úprava jídla, je připravuje o všechny důležité minerály a vitamíny. O tom přemýšlí právě vitariánství. Vitariánství je návrat k přírodnímu stravování.

To, že vegetariáni do svého jídelníčku nezařazují hlavně maso, ale spíše stravu rostlinného původu, je dobře známé. Avšak pokud chcete být vitariánem, musíte zcela změnit svůj životní styl stravování. Lidé, kteří praktikují vitariánství do svého jídelníčku zahrnují pouze syrovou stravu. Do té spadá ovoce, zelenina, bylinky, luštěniny, naklíčená obilí a semena a také ořechy. Zkrátka plody přírody.

Zároveň se zamýšlí nad tím, jestli je tak důležité potraviny skutečně tepelně upravovat. Podle vitariánů je vaření uměle vytvořeno a lidé dříve jedli pouze syrovou stravu. Vařením jídla se ztrácí právě drahocenné minerály, stopové prvky, vitamíny a enzymy. Procesem vaření tyto látky zmizí a zbude pouze minimum, co naše tělo potřebuje ke správnému fungování. Zároveň má velký dopad vaření potravin na náš zdravotní stav.

Pokud si rádi dáme čerstvou zeleninu či ovoce, je to v podstatě živá strava. Jakmile ale do sebe dostaneme například ovocný koláč, podle vitariánů jíme mrtvou hmotu a například mouka zbytečně zalepuje střeva a brání trávení živin. Tito lidé věří, že strava vařením mutuje a vznikají v ní neznámé látky, které mohou být i toxické. Lidské tělo má pak problém tyto látky strávit a vyloučit a tudíž v těle zůstávají a dělají neplechu. Tím je také oslabena imunita a vznikají nemoci různého druhu.

Vitariánství – Detoxikace těla

Pokud jste zvyklí jíst běžně vařenou stravu, ale chtěli byste vyzkoušet stravu syrovou a dát se na vitariánství, věřte, že to není jednoduché. Hlavně pokud jste zvyklí na teplý oběd, maso, nebo neholdujete zrovna dvakrát ovoci a zelenině. Je docela možná, že to nebude nic pro vás a dlouho u tohoto typu stravování nesetrváte. Pokud se však i přesto rozhodnete to zkusit, směle do toho. Důležité je mít správný přístup a rozhodnutí, které jen tak nezměníte. A také vůli. Záleží jen na vás, pokud si chcete zvykat na nový styl stravování postupně, nebo se do něj vrhnete po hlavě. Možná vám bude stačit vynechat jen pár typů potravin.

Vitariánství je samo o sobě zajímavé nejen z hlediska stravování, ale také filosofie. Lidé, kteří vitariánství prováděli, si skvěle detoxikují tělo, zhubnou, ale také se díky tomuto zdravému způsobu života dokázali vyléčit z různých a vážných nemocí. O vitariánství vyšla řada knižních publikací, kde se věnují i receptům a jídelníčkům. Navíc na internetu jsou dostupné informace i rady. Na tom, že je přirozená strava pro člověka právě syrová, je určitě něco pravdy.

Co se však týče filosofie vitariánů, že vařením mizí všechny minerály a vitamíny, je potřeba si na to udělat názor vlastní. Dnes se prodává spousta příjemných nádobí z materiálů, které by právě měly úniku vitamínů a minerálů z potraviny při vaření a tedy tepelné úpravě zabránit a měly by tyto látky v potravinách podržet. Navíc, takové brambory jsou syrové jedovaté a tak se musí nejdříve uvařit. O tom, kde je pravda se musí každý rozhodnout sám.

Přečíst  Punč
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..