Tarotové karty mohou být i mistrovským dílem

Napsala | 03.09.2017

Tarotové karty 2017]Podle historiků s tarotem k evropským břehům dopluli jako první Arabové, kteří na náš starý kontinent začali pronikat už v 8. století n. l. Na konci 14. století je Evropané označují jako Saracény. Stejně tak si ale dějepisci myslí, že balíčky mohli přivézt možná také křižáci ze svých tažení namířených do Svaté země. Obrázkové karty pak míří dál přes Španělsko, Francii a Itálii do vnitrozemí.

Listy se zlaceným erbem

Americký Okultista Paul Foster Case (1884-1954), jenž se zabývá dějinami těchto karet, je vysledoval do Maroka v období kolem roku 1200.  Jenže to nestačí. Stále totiž chybí konkrétní důkaz, který by jeho teorii podporoval. Jisté je, že šíření této karetní hry probíhá poměrně rychle. Už ve druhé polovině 14. století zná tarot jižní i velká část západní Evropy. Krále Karel VI. Francouzský (1368–1422) si už roku 1392 úspěšně vykládá tarotové karty. Používá přitom rovnou tři balíčky. Šlechtické dvory na severu Itálie a ve Francii si poroučejí vyrábět karty na zakázku. Známá italská rodiny Visconti-Sforza si je nechá také zhotovit. Jsou ozdobeny zlaceným rodovým erbem a jejich obrázky dodnes slouží jako nejstarší vzory pro 78 tarotových karet. Dochovaly se dodnes a jsou mimořádně cenné.

Paklík slavného sochaře

Dnešní karty nabízejí dvě hlavní větve tarotu. Italská je první a obsahuje lombardský tarot, kterému se též často říká benátský a má 78 listů. Řadí se sem i tarot boloňský. Ten ale některé z karet vynechává a má tak pouze 68 listů. Proslulý je rovněž florentinský tarot, přezdívaný Minchiate. Jeho tvůrcem je sám italský renesanční sochař a malíř Michelangelo Buonarotti (1475–1564). Jeho paklík karet tvoří 92 listů. Vynechává jich šest z Velké arkány a soubor doplní o dalších 20 karet. Celkem dvanáct karet symbolizuje znamení zvěrokruhu a navíc zde najdete ještě karty Naděje, Moudrost, Dobrota, Víra, Voda, Oheň, Země a Vzduch. Druhou větví tarotu je francouzská. Používá řazení karet jako lombardská, protože se do Francie tarot šíří z Lombardie.

Přečíst  Setkali se s tarotovými obrázky křižáci ve Svaté zemi?
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..