Slzy: Nebojte se plakat

Napsala | 12.02.2015

Pláčící muž]Každého z nás potkaly v životě situace plné emocí, ať už šlo o smutek, dojetí, lásku, radost, vztek a další, které nás přinutily plakat. Mnoho lidí si občas popláče u dojemného filmu nebo pořadu, zkrátka v životě jsou situace, kdy se ani ten nejtvrdší člověk neubrání slzám. A proč se taky bránit? Slzy jsou zcela přirozeným ventilem našich emocí a čas od času si potřebuje poplakat každý. Má se za to, že ženy pláčou více než muži. Možná je to také tím, že ženy jsou více empatické a za své slzy se nestydí, zatímco někteří muži mohou být přesvědčení, že správní chlapi zkrátka nikdy nepláčou. To je však velký omyl. Kdo nepláče, může být velmi nemocný.

Slzy k životu potřebujeme stejně jako jídlo a pití. Na biologické a duchovní úrovni mají slzy ochrannou a očišťující funkci. Pokud prožijeme velmi silnou emoci uvnitř sebe a nedáme ji nijak najevo navenek a to právě například pláčem, v těle začne vznikat nezdravé napětí a to také po určité době může vyústit v napětí.


I děti od narození dávají své emoce často najevo. Dokážou plakat a vzápětí se smát. A naopak. Jsou bezprostřední a nedělají si hlavu s tím, co si o nich bude okolí myslet, pokud budou plakat. Chtějí plakat, tak prostě pláčou. Jen my dospělí máme tendence v sobě pláč zadržovat a emoce dusit.

Ukažte svou pravou tvář

Slzy znamenají, že žijeme a činí nás lidskými. V slzách můžeme vidět moudrost, otevřenost, bezbrannost a hloubku. Slzy jsou přirozenou reakcí na okolní podněty. Často se také stává, že pokud ukážete druhým své slzy, více vás to sblíží. Slzy jsou také intimní záležitostí a jejich prostřednictvím se můžete s někým více spojit.

Někteří lidé si myslí, že jsou přecitlivělí, když stačí málo a jim je hned do pláče a nejraději by se této vlastnosti zbavili. Na druhou stranu existují lidé, kteří nepláčou vůbec, a když už náhodou pláčou, jsou z toho nesví a zmatení. Někteří své slzy skrývají před ostatními i celé roky.

Je potřeba si uvědomit a připustit si, že na své slzy máme právo a je velmi důležité dovolit sami sobě plakat. Tomu pocitu se nic nevyrovná, když se najednou otevře ta velká přehrada, která roky zadržovala mnoho emocí, které nesměly prorazit. Nejenže se Vám uleví, ale musíte pochopit, že jde o zcela přirozenou věc. Slzy vás osvobodí od emocí a uleví se vám. Například dokážete slzami odplavit i nával vzteku, vypláčete se ze smutku, budete plakat ve chvílích největší radosti, například před oltářem, nebo když se vám narodí dítě. Můžete plakat i v nečekaných situacích, kdy se některému z vašich blízkých podaří něco neuvěřitelného. Nebojte se ukázat své slzy. Vždyť jsou víc, než cokoliv jiného, tak lidské a přirozené. Pokud existuje na světě nejcennější dar, který můžete někomu darovat, jsou to vaše slzy.

Léčebné účinky slz

Pokud můžete plakat, buďte za své slzy vděční. Jsou lidé, kteří by plakali rádi, ale své emoce potlačovali tak dlouhou dobu, že zcela otupěli a nedokážou v sobě vzbudit žádnou emoci. Nejvíce se instinktivně chráníme především před bolestí a tak kolem sebe vytváříme nepropustnou zeď, aby nám nikdo nemohl ublížit. Díky tomu však zabraňujeme přirozenému toku životní síly a odpíráme si spoustu věcí, které nám sám život nabízí.

Slzy jsou dobré nejen k uvolnění našich emocí, ale také chrání rohovku a odplavují z oka nečistoty. Mají tedy antibakteriální účinek. Často slzy symbolizují počátek a konec. Pláč je přítomen při narození i smrti.

Lidské slzy obsahují z 99 % vodu. Existuje však rozdíl ve složení slz a to v návaznosti na emoci, kterou prožíváme. Harmonické struktury slz jsou vidět u slz štěstí. Naopak slzy smutku obsahují až jedovaté obrazce struktury. Vypadá to skutečně tak, jako kdyby se z našeho těla vyplavovaly jedovaté látky.

Když nás dojímá krása až do té míry, že se nám chce plakat, říká se tomu moment přiblížení se k Bohu. Slzy zde opět plní očistnou funkci. Slzy blokují i intenzitu spojení s Božstvím, například pokud jde o velmi pozitivní emoci. Nejsme ještě natolik silní, abychom silné emoce unesli. Slzy jsou zkrátka božské, tak se jich nebojte a nechejte je téct, kdy se jim bude chtít.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.