Řebříček obecný – Achillea millefolium

By | 13.06.2020

Řebříček obecný]Řebříček je vytrvalá bylina, která nahořkle voní. Je 20 – 30 cm vysoká, s plazivým větvitým oddenkem a dvojími lodyhami, jednak přímými, jednoduchými a hustě listnatými, jednak vlnatě chlupatými a květními. Listy má střídavé, kopinaté nebo čárkovité. 2 – 3krát peřenodílné. Bohatá chocholičnatě latnatá květenství jsou složena z drobných úborů, které mají žlutě zelený zákrov a asi 20 trubkovitých špinavě bílých obojakých květů.

Řebříček obecný]Řebříček je vytrvalá bylina, která nahořkle voní. Je 20 – 30 cm vysoká, s plazivým větvitým oddenkem a dvojími lodyhami, jednak přímými, jednoduchými a hustě listnatými, jednak vlnatě chlupatými a květními. Listy má střídavé, kopinaté nebo čárkovité. 2 – 3krát peřenodílné. Bohatá chocholičnatě latnatá květenství jsou složena z drobných úborů, které mají žlutě zelený zákrov a asi 20 trubkovitých špinavě bílých obojakých květů. Na obvodu je 5 jazykovitých pestíkových květů bílé barvy, někdy narůžovělé. Plody jsou podlouhlé, stříbrošedé nažky. Kvete od června do září. Řebříček je rozšířený v Evropě a v Asii, u nás hojně roste na suchých lukách, u cest, při okraji lesů a nížin až do hor. Užívaná část řebříčku je nať ( Herba millefolii), někdy i samotný květ – úbor (Flos Milleolii).

Sběr a úprava:
V praxi se sbírají všechny druhy řebříčku, které mají jazykovité květy v úborech bílé nebo růžové. Nať se seřezává v červnu až září v době květu a rychle se suší ve stínu. Umělá teplota při sušení nemá překročit 35 stupňů celsia. U květů (úborů) se předsušení na slunci nedoporučuje (siličná droga). Má slabí aromatický pach a nahořklou, poněkud slanou chuť.

Účinné látky a působení:
Řebříček obsahuje hlavně silici s Allenem, alkaloid, flavony, glykosidní horčiny a třísloviny. Dále patrně obsahuje fluoreskující a gotosenzibilizující látku ze skupiny furokumarinů. Působí na uvolnění křečí, účinkuje povzbudivě na vylučování žaludečních šťáv, na krevní oběh a výměnu látkovou. Utišuje též kašel. Trvalé užívání vyvolává závratě, omámení a bolesti hlavy.

Přečíst  Unikátní objev planety Kepler-16b

Užití:
Používá se vnitřně jako aromatické barum, spasmolytikum, cholagogum, v lidovém léčitelství jako hemostatikum v nálevu. Příznivě působí při žaludečních kolikách, nechutenství, rovněž při průjmu, nadýmání a proti kašli. Poněvadž zvyšuje krevní srážlivost, užívá se často lidově při různých krvácivých stavech, např. při krvácení plic, ledvin, při nadměrné menstruaci a různých druhotných anémiích. Působí i protizánětlivě a podporuje hojení. Zevně slouží jako přísada do koupelí při hnisavých ranách, kožních vyrážkách, při hemoroidech, také jako kloktadlo při zánětech dásní a k omývání rozpraskaných rukou. Do koupelí se dává dvojnásobné množství natě na stejné množství vody.

Poznámka:
V poslední době byli v řebříčku zjištěny fotogonadotropní hormony. Experimentálně bylo prokázáno, že jakost řebříčku se zřetelem k obsahu azulenu a planě rostoucích druhů silně kolísá. Bylo nalezeno značné množství exemplářů rostliny bez této protizánětlivé siličné složky. Řebříček je také mimo jiné nazývám myším chvostem.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..