Rdesno mnohokvěté (Polygonum multiflorum)

Napsala | 08.10.2014

Tradiční čínská bylina

Rdesno mnohokvěté]Rdesno mnohokvěté neboli latinským názvem polygonum multiflorum je velmi ceněnou bylinou. Užívá se zejména v tradiční čínské medicíně a to pod názvem He Shou Wu. Někdy se také tento název užívá spíše pro kořen této rostliny. Další název, pod kterým je tato rostlina známá, je Fo-Ti.

Jedná se o vytrvalou bylinu, která je sedm až deset metrů dlouhá a má střídavé řapíkaté listy. Květy této rostliny jsou bílé a květenství tvoří latu. Plodem této rostliny je hladká a lesklá nažka. Velmi ceněná léčivá a hlavní část této rostliny je kořen, ze kterého se poté připravuje odvar. Rostlina se však dá využít celá a to dokonce včetně lodyhy.


Základní látkou této rostliny jsou stilbenové glykosidy, dále rostlina obsahuje minerály jako hliník, měď, draslík, hořčík, titan a stroncium. Rostlina však také obsahuje arsen. Pokud se tedy užívají nekvalitní rostliny, rostlinná droga tak může obsahovat těžké kovy. Doporučuje se tak užívat doplňky stravy s obsahem rdesna.

Tuto rostlinu však v tradiční čínské medicíně užívali mistři bojových umění a to zejména k posílení a regeneraci svalstva a ke zpevnění kostí a šlach. Rdesno se i tak v dnešní době těší oblibě mezi sportovci.

Rdesno mnohokvěté se také řadí mezi silné přírodní antioxidanty. Uvádí se také, že látky v této rostlině zastavují transformaci mužského pohlavního hormonu testosteronu, která zapříčiňuje vypadávání vlasů. Staří Číňané dokonce věřili, že tato rostlina odkáže navrátit barvu šedivým vlasům.

Rdesno mnohokvěté: Pro zlepšení plodnosti

Rdesno má protirevmatické účinky, podporuje ženskou a mužskou plodnost a vytváří kostní dřeň. Zlepšuje také funkci ledvin a tím očistu krve a organismu od škodlivých látek. Roky se tato rostlina užívá ke zlepšení plodnosti. U mužů dokonce zlepšuje množství spermatu a u žen pomáhá k navození ovulace.

Rdesno také dokáže zlepšit fyzické i psychické zdraví, snížit cholesterol v krvi a krevní tlak. Má také protizánětlivé účinky a látky, které obsahuje, pozitivně působí při procesu paměti a učení.

Lodyha této rostliny se užívala hlavně při nespavosti, pocení, tupých bolestech, dřevnatění končetin, ekzémech a svrabu. Zevně se také tato část užívala ve formě odvaru na omývání nebo se z něj také připravovala mast.

Tato rostlina se užívá jako elixír života a navraceč mládí. Věří se, že navozuje růst nových vlasů. Také způsobuje nárůst aktivní svalové hmoty. Tradičně se 8-15 gramů kořene této rostliny nechá pět až deset minut projít lehkým varem v půl litru vody. Deset minut se nechá odstát a poté se scedí. Tento odvar se potom užívá 2x denně na lačný žaludek.

Záleží vždy na oblastech, kde se tato rostlina sbírá. Podle místa odkud pochází, se můžou totiž lišit látky v ní obsažené.

Rdesno mnohokvěté také napomáhá ke zlepšení kvality spánku, dále také regeneruje organismus, příznivě působí při ateroskleróze. Rostlina harmonizuje organismus a metabolismus a napomáhá k podpoře optimální funkce hormonálního systému a povzbuzuje oslabený organismus. Rdesno také ochraňuje játra, před nepříznivými vlivy a regeneruje poškozené nehtové lůžko. Dobře působí i při závratích a hučení v uších.

PolygonumMultiflorum
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.