Proč je hudba zdravá?

Napsala | 21.10.2014

Hudba]Hudba je univerzální dorozumívací prostředek, který dokáže nejen vzbudit naše emoce, ale také ovlivnit naši duševní pohodu a zdraví.

Existuje například hudba ve filmech, která dokáže pracovat s naším podprahovým vnímáním. Také se záměrně v obchodech používá taková hudba, která má ovlivnit zákazníky k co největšímu nákupu za účelem zisku obchodu. Například po mrtvici se doporučuje pouštět pacientovi vážnou hudbu, která má zlepšovat funkce a činnosti mozku a usnadnit tak následnou rehabilitaci.


Pozitivní účinky má i zpěv. Zpěv zlepšuje náladu a zbavuje nás stresu. Zpěv v mozku spouští hormony endorfiny, které odstraňují bolest a zvyšují hladinu energie. Navíc navozují i pocit štěstí.

Zpěv také prohlubuje dech lépe než řada pohybových aktivit a zvyšuje kapacitu plic. Pomáhá dokonce i pobrukování, které pomáhá ke zvýšení oxidu dusičitého v nose, jedná se tak o antibakteriální a antivirovou ochranu, která napomáhá i při zánětech dutin. Zpěv také pozitivně ovlivňuje imunitní systém.

Když posloucháme hudbu, zpíváme a představujeme si scény, které v nás hudba vyvolala, stimulujeme tím náš mozek a to hned v několika důležitých oblastech. Proto je hudba pro nás důležitá už od pradávna. Dokáže v nás probudit smutek, štěstí, radost, bolest, strach nebo v nás vzbudit odhodlání. Ne nadarmo se válečníci před bojem odhodlávali k boji rytmickými melodiemi a zpěvem, ostatně dodnes si i sportovci před důležitými zápasy pouští hudbu, která by je pomohla buď uvolnit, posilnit nebo se lépe soustředit na výkony.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.