Proč církev neměla ráda tarotové karty?

Napsala | 08.04.2017

Církev, tarot]„Nechcete prozradit budoucnost?“ Zeptá se mladá dívka pijáka v krčmě. Ten přikývne. Děvče opatrně klade na stůl tarotové karty. Dopouští se totiž něčeho protizákonného. V temném středovku jsou karty zakázané. Navzdory tomu ale lidé po předpovědích touží. Nejčastěji chtějí vědět, zda a kdy potkají toho pravého partnera a dosáhnou-li v životě bohatství…

Balíček ze Svaté země

Historikové dosud marně přemýšlejí o tom, kde se vlastně tarotové karty vzaly. Někteří jejich původ odvozují ze staroegyptského Ta-rosh, čili královská cesta. Jiní uvažují o tom, že se jedná o zkomolené jméno Thoth, značící staroegyptského boha magie a moudrosti. Měli tedy s tarotovými kartami něco do činění staří Egypťané? Těžko říci. Spíše je to ale arabský svět, který položil jejich základy. Velká část odborníků si myslí, že tarotové karty do Evropy přivezli právě Arabové. Možná i křižáci vracející se z tažení ze Svaté země si nějaký balíček karet vzali s sebou.

Zákazy stejně nepomohou

Po původu tarotových karet se snažil pátrat americký okultista Paul Foster Case (1884-1954), který zachytil jejich stopu kolem roku 1200 v Maroku. Zřejmě pak karty putovaly na náš kontinent přes Španělsko, dále přes Francii, Itálii až do středoevropského vnitrozemí. Ve 14. století už karty a jejich symboliku znali i u nás. Jejich tajemné poslání ale vzbuzovalo značnou nedůvěru církve, která se domnívala, že jako jediná má právo ovlivňovat přítomnost i budoucnost lidí. Vadilo jí všechno, co neměla pečlivě pod kontrolou, a proto karty označovala jako ďáblovy obrázky. Kdo byl přistižen, že si nechá vyložit budoucnost, mohl očekávat nepříjemnosti. Třeba občané dnešního švýcarského Bernu se tarotových karet nesměli ani dotknout! Zakazoval jim to zákon z roku 1367. Navzdory tomu se karetní obrázky a předpovědi vyčtené z nich šířily Evropou a byly velmi žádané.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.