Olivy: Jedna z nejstarších potravin světa

Napsala | 19.11.2011

Olivy]Olivy, ovoce, které roste na stromě olivovníku, latinským názvem olea. V překladu to znamená olej a není divu. Olivy dávají lidstvu olej už více jak 5 tisíc let.

Olivy obsahují velké procento oleje, zhruba 75%. Olivový olej napomáhá snížit cholesterol a olivy samotné mají svůj původ ve středozemní Evropě.

Tento zvláštní druh ovoce se řadí mezi nejstarší potravinu na světě a původem sahá až do oblasti Kréty. Před 5-7 tisíci lety byly olivy stejně jako dnes součástí našeho potravního řetězce. Pro svou oblíbenost se rychle rozšířily do Řecka, Palestiny, Egypta a Malé Asie.

Dokonce i samotná Bible se zmiňuje o olivách, inspirovaly i egyptské umělce a našly si místo i v řecké mytologii. Olivovník byl pro lidstvo zdrojem dřeva, potravy i léčivých účinků. Symbolizoval dokonce i moudrost a mír a olivový olej se užíval už 3000 př. n. l.

Díky španělským a portugalským cestovatelům se v 15. a 16. století dostaly olivy i do Ameriky. Do Kalifornie dorazily o něco později, až na konci 18. století. Dnes olivy převážně pěstuje Turecko, Řecko, Itálie a Španělsko.

Olivy jsou zdravé, protože obsahují mononenasycené mastné kyseliny a také jsou výborným zdrojem vitamínu E. Ten výborně působí jako antioxidant a chrání tak buňky proti poškození volnými radikály. Dále obsahují látku flavonoidy a polyfenoly, které působí protizánětlivě. Tyto prospěšné látky napomáhají hlavně kardiovaskulárnímu systému. Napomáhají chránit cévy a srdce.

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.