Novoroční předsevzetí

Napsala | 27.12.2016
SMS: VESTBA dotaz Odešlete: 903 55 60

Novoroční předsevzetí]Také patříte k těm, kteří si s příchodem nového roku dávají bezpočet novoročních předsevzetí? Například – zhubnu nejméně deset kilo, nebudu kouřit, nebudu mluvit sprostě, nebudu se tak rozčilovat, budu ke svému okolí vstřícnější, budu dělat dobré skutky….atd. Jenže ruku na srdce. Kolik z nás „slibovačů“ skutečně u svých předsevzetí vydrží a na konci roku si může říct, že to dokázal? Jen velmi malá část. Na plnění předsevzetí byl dokonce proveden i výzkum a to o tom, jaké techniky a strategie lidé používají, aby dosáhli svého předsevzetí.

Co vede všechny, kteří si dají předsevzetí, k jejich úspěchu a neúspěchu? Všichni, kteří si v tomto výzkumu dali novoroční předsevzetí, věřili, že ho dosáhnou. Kolik z nich však po několika měsících bylo úspěšných? Pouhých 10%. Laické strategie totiž většinou nefungují. Spoléhání na pevnou vůli, potlačování myšlenek, které jsou v rozporu s předsevzetím, zaměření na to, jak špatně dopadneme, pokud se nebudeme snažit, bývají v dlouhodobém horizontu předurčeny spíše pro neúspěch.


Jak tedy uspět, pokud chcete vytrvat a na konci roku na sebe být pyšní, že jste dosáhli svého cíle? Mnoho lidí, kteří si dávají předsevzetí, touží svůj život změnit k lepšímu. Podařilo se to však jen těm, kteří si vytvořili plán a podle něj se řídili. Snažili se vše zorganizovat tak, aby svá předsevzetí mohli dodržet. Důležité také bylo rozložit si konečný cíl do několika menších cílů a zahájit proces změny a zbavit se počátečního váhání a otálení.

Pokud toužíte zvýšit pravděpodobnost svého úspěchu, veďte si deník nebo své pokroky zapisujte na papír, který budete mít na viditelném místě. Právě zapisování šanci na úspěch výrazně pozvedává.

Pomáhá také přemýšlet o výhodách, které nám dosažený cíl přinese. Například při snižování váhy si úspěšní účastníci studie připomínali, jak dobře se budou cítit a vypadat, až na sebe vezmou o pár čísel menší oblečení.

Existují důvody, proč si své vytoužené přání nechat pro sebe. Nevytváříme tím na sebe tak velký tlak a nemusíme se bát, že v očích druhých selžeme. Také pokud se jedná o důležitou věc na cestě našeho srdce, vyplatí se druhým své záměry nesvěřovat. V případě předsevzetí to však neplatí.

Jsme totiž ochotnější svá předsevzetí dodržovat, pokud o nich ví naše okolí. Je to pro nás i větší motivací. Člověku to nedovolí selhat a to zejména kvůli blízkým lidem a v těžkých chvílích zase rodina a přátelé dokážou člověka podržet.

K dosažení změny nebo osvojení nového návyku potřebujeme hodně energie, proto je důležité se také průběžně za úspěšné zvládnutí naplánovaného úkolu odměňovat. I tato maličkost může mít velmi pozitivní důsledky. Jako odměna je doporučováno něco malého, z čeho se můžeme těšit a co nám umožní mít ze sebe a z toho, že jsme úspěšní, dobrý pocit.

Přečíst  Kaštan (jírovec maďal)
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..