Nordic walking / Severská chůze

By | 16.01.2021

Severská chůze]Nordic walking je název pro dynamicky rostoucí sportovně rekreační odvětví.

Jedná se o chůzi se speciálními hůlkami. Jde o pohyb, který zvládne každý bez ohledu na věk a fyzickou kondici.

Chůze je nejpřirozenějším lidským pohybem, díky speciálním holím je ještě přirozenější, protože aktivně zapojuje i další svalové skupiny našeho těla a to až 90 % všech svalů. Tím je usnadněna vlastní lokomoce a jsou odlehčené dolní končetiny. Činnost oběhové a dýchací soustavy je více podporována a pozitivním způsobem je také ovlivněna látková výměna. Celkový energetický výdej je mnohonásobně vyšší a z těla se lépe odplavují toxické látky. Navíc nordic walking je i terapií na stres.


Nordic walking se v současnosti stává životním stylem, ale i trendem a to jen v rámci sportovního a kondičního tréninku, ale jako rehabilitační metoda. Tímto také turistická veřejnost našla alternativu k zimnímu běžkování.

Základem nordic walking jsou hole a lepší obuv, vhodná do terénu.

Hole jsou důležitou součástí nordic walking, český trh dnes nabízí celou škálu holí, od jednodušších po ty levnější, určené pro začátečníky i profesionály. Důležitá je vždy správná délka holí, ta se vypočítá vynásobením tělesné výšky faktorem 0,68. Začátečníkům se doporučují hole kratší, pokročilým hole delší.

Hole je samozřejmě nejlepší si vyzkoušet, zda vám padnou do ruky a budou vám příjemné a také jak se vám s nimi bude chodit.

Pro nordic walking je důležitá i správná obuv. Tu zvolíme v závislosti na terénu a ročním období. Nesprávně zvolená obuv se člověku vymstí a tělo potrápí. A to buď nepříjemnou bolestí zad, šlach, nebo kloubů. O otlacích na nohou z bot ani nemluvě.

Nordic walking má blahodárný vliv na duši. Pomáhá na bolesti zad, hlavy, kloubů a na nadváhu. Nordic walking je v podstatě terapií, která léčí neduhy, které jsme si stihli vypěstovat životním stylem a civilizačním stresem.

Tento druh sportu se stal oblíbeným zejména proto, že je dostupný každému a to v každém věku. Lze se ho snadno naučit a mohou ho praktikovat i lidé se zdravotním oslabením. Dá se provozovat kdekoliv a kdekoliv a to celoročně. Přínos nordic walking se začne projevovat na kondici téměř okamžitě.

Proč je vhodné provozovat nordic walking? (Severska-chuze.cz) Jde o nejpřirozenější lidský pohyb, při jeho provozování člověk zapojí více svalových skupin a tím se usnadňuje chůze.

I přes zvýšenou tepovou frekvenci a vyšší zatíženost organismu nedochází k vyvolání pocitů únavy, jako by se dostavily v případě běhu, plavání, veslování atd. Tomuto jevu se říká zátěžový paradox, proto lze i u netrénovaných jedinců podat dlouhodobě vysoký fyzický výkon.

Nordic walking je vhodný pro každou věkovou kategorii, i pro děti a seniory. Zvládne to opravdu každý, samozřejmě je nutné výkony přizpůsobit svým možnostem.

Přečíst  Týdenní horoskopy lásky od 19.06.2017 do 26.06.2017
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..