Náhody v astrologii neexistují – závěr

Napsala | 01.08.2011

Astro na míru]Všeobecně se astrologové domnívají, že tabulka narození ukazuje na náš osobní potenciál. „Astrologové prostě vědí, na která místa se v tabulce podívat, aby odhalili zmínky o násilí,“ pokračuje Felix Lyle, profesionální astrolog, „ale musí je porovnat s dalšími charakteristikami vystupujícími z tabulky a také s ranou výchovou zkoumaného jedince i podmínkami daného prostředí. Co však v konečném důsledku nutí člověka třeba spáchat sebevraždu, to pro nás doposud zůstává tajemstvím.“

Jak tedy můžeme vnímat pozoruhodné výsledky astrologie při předpovídání budoucnosti ?

Astrologové v minulosti předpověděli řadu důležitých událostí, například krach na newyorské burze v roce 1929, abdikace britského krále Eduarda VIII. v roce 1938, nezdařený pokus o atentát na Hitlera, násilnou smrt Johna a Roberta Kennedyových nebo válku o Falklandy, válku v Iráku i Afganistanu.


Jsou tyto události skutečně předem zapsány ve hvězdách, nebo šlo pouze o výsledek inspirovaného odhadu ? Nebo jde o něco více ? Je osud lidstva předem dán ? Nebo jde jen o jednu z viditelných alternativ zapsanou v Knize lidského bytí ?

Hlavní zásadou astrologie prý je, že „hvězdy ponoukají, ale nikdy nenutí.“ Nebo-li jak tvrdí Elwell, „budoucnost není dopředu narýsována. Nevidím, co se stane, vidím jen význam toho, co mi hvězdy sdělují.“
Elwell rovněž uvádí, že stejně jako u každého jiného duchovního systému, který se snaží předvídat lidské chování, také astrologové pracují jen velice zřídka se skálopevnou jistotou, ale musí objevovat nejpravděpodobnější volbu za daných okolností. A konečně se Elwell domnívá, že astrologické předpovědi se nijak neliší od výzkumů meteorologů, kteří se dívají do svých map – jde o stejnou kombinaci zkušeností, intuice a inteligentních předpokladů.
To je celkem rozumný závěr od astrologa, ale mnoho nám neříká. Myslím si ale, že Elwell nechtěl odhalit více, než musel.


Skutečnost, že nazírání do budoucnosti je pro mnohé lidi nejistým obzorem, vystavuje astrology obvinění, že hodnota jejich předpovědí je velmi často pochybná. Jenže upřímně si řekněme – každý člověk, který je odhodlán astrologii uvěřit, si vždy vzpomene na „zásahy zvenčí“, ale často opomíjí své vlastní selhání a svobodnou vůli !

Jak jsem již dříve psal, nemálo vědců vyvíjí seriózní snahu prozkoumat astrologii jejími vlastními prostředky. Činnost osobností, jakými byli psychologové dr. Carl Jung, dr. Hans Eysenck, dr. Percy Seymourová (astronomka), nám dává naději, že na této „vědě“ může být něco více, než se nám skeptikové snaží namluvit. A to je možná dobře. Protože vše, co lidem ukáže pozitivní cestu životem je zajisté vítáno.

Tak tedy naslouchejme předpovědím astrologům, ale nezapomínejme při tom na možnost vlastního selhání a na právo svobodné volby…

Nepřehlédněte:

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.