Náhody v astrologii neexistují II.

Napsala | 10.07.2011

Pro a proti.

Velké množství přívrženců

Nedávné průzkumy mezi občany ukazují, že jen ve Spojených státech navštěvuje přibližně 25 milionů obyvatel pravidelně nějakého astrologa. Toto číslo potvrdil i výzkum jednoho z ústavu, který překvapivě zjistil, že téměř 50 procent Američanů přiznává určitou formu víry v astrologii.

Pro a proti.

Velké množství přívrženců

Nedávné průzkumy mezi občany ukazují, že jen ve Spojených státech navštěvuje přibližně 25 milionů obyvatel pravidelně nějakého astrologa. Toto číslo potvrdil i výzkum jednoho z ústavu, který překvapivě zjistil, že téměř 50 procent Američanů přiznává určitou formu víry v astrologii.

Přiznejme si, že media jsou dnes zaplaveny sloupky „slunečních znamení“, které říkají čtenářům, jak co nejvíce vytěžit z pohybu vesmírných těles. Víra ve vliv hvězd na lidské společenství se však neomezuje pouze na lidovou veřejnost. Dřívější studie OSN zaměřená na mezinárodní důsledky astrologie ukázala, že plných dvanáct vlád zemí světa činí politická rozhodnutí na základě astrologických předpovědí.

Někteří lidé označují tento vývoj za znepokojivý. Množství skeptických vědců například namítlo, že věda již vyvrátila mnoho astrologických „předsudků“ – hlavně však představu, že planety fyzicky „ovlivňují“ události zde na Zemi. Ale mají skutečně pravdu ? Nebo si tím jen zdůvodňují svou nevíru ?

Existují důkazy proti astrologii ?

V knize Syndrom blíženců se astronomové dr. Roger Culver a dr. Phillip Ianna pokusili celou astrologii vyvrátit, když ukázali, že přestože nás Slunce i Měsíc silně ovlivňují, gravitační síla a elektromagnetická pole některých planet naší sluneční soustavy jsou tak malé, že mají na naše chování zcela zanedbatelný vliv. Pro potvrzení svého postoje oba vědci vypočítali, že gravitační působení Marsu na dítě v době jeho narození je pětsetkrát menší než působení budovy nemocnice. Jenže se ptáme, jde skutečně jen o gravitaci ? Nepůsobí zde i jiné síly ?

Skeptici tvrdí, že kdykoliv prý byla astrologie vystavena vědeckému zkoumání, většinou nepřinesla průkazné výsledky. Opírají se například o dávný rok 1974, kdy provedla Národní rada pro geokosmický výzkum jeden z nejobsáhlejších testů „zpětného“ předpovídání v historii. Na základě rozboru tabulek narození více než dvou tisíc obětí sebevraždy se badatelům nepodařilo objevit jediný společný planetární obraz nebo uspořádání, které by jim umožnilo podobné události předvídat. Znovu se však ptejme – je to skutečně ten správný příklad ? Myslím si, že ne.

Proto není ani překvapivé, že podle astrologů dokazují tyto studie jen velmi málo. Jak svého času říkal Felix Lyle, profesionální astrolog, mezi jehož klienty patřila i všem známá princezna Diana, „skeptikové se ve svém výzkumu vždy chovají selektivně a nedívají se na astrologii vlastníma očima. Astrologie není hra na hádání a každý astrolog hodný toho jména vám řekne, že tabulka narození nedokáže předpovědět ani předurčenou délku života daného jedince, natož konkrétní způsob jeho úmrtí.“

To je velmi výstižné sdělení, z kterým nelze jen souhlasit. Ponechme raději astrologii těm, kteří jí rozumí. Je jen na nich a jejich schopnostech, čím dokáží lidem pomoci a čím nás překvapit…

Pokračování příště…

Nepřehlédněte

Přečíst  Kouzelný nápoj jménem čaj
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..