Mojito: Mochito nebo mohito?

By | 08.01.2021

Mojito]Milujete mojito? Nedokážete si bez něj léto představit? Máte rádi mátu? Vychutnáváte si tento koktejl často, ale nevíte, odkud se tento nápoj vzal a jaká se k němu váže historie? Pak je tento článek určen právě pro vás.

Mojito se vyslovuje španělsky a zní tedy jako „mochito“. Jde o tradiční kubánský koktejl. Tomu nesmí chybět čerstvé lístky máty, bílý kubánský rum, třtinový cukr, limetka a soda, tedy perlivá voda. Podává se ve vysokých sklenicích s míchátkem a slámkou.

Do koktejlu se někdy místo limetek užívá limetková šťáva a místo cukru sirup. Mojito má několik verzí a můžete tak v některých potkat i hořký likér. Mojito se často podává buď jako klasické, nebo s nějakým ovocem. Vybírat tak můžete z jahodového, banánového, malinového a mnoha dalších mojito.

Proč právě mojito?

Pravděpodobně se toto označení vzalo z označení pálivé omáčky, ve španělštině mojar. Znamená to navlhčit. Mojo jako alternativní původní slovo může být z africké víry hoodoo a toto slovo označuje kouzlo, či kouzelný amulet. Mojitu nikdo neřekne jinak, než Mochito. Je to však chyba, protože na Kubě, odkud tento výborný koktejl pochází se mojito vyslovuje jako Mohito. Sice se ve španělštině čte písmeno j jako „ch“, v tomto případě je tomu však jinak.

Ať tak či tak, mojito stále je a bude vždy hlavně žhavým letním koktejlem, který v úmorných vedrech půjde na dračku a je mnoho lidí, kteří si jeho chuť zamilují hned napoprvé. Osvěžující chuť máty a limetky nechá málokoho chladným.

El Draque, mojito 16. století

Odkud se ale mojito vzalo a jak dlouho trvalo, než se vyrýsovala jeho vytříbená chuť?

Nápoje, které byly mojitu velice podobné byly známé už na konci 16. století. Pověst vypráví, že předchůdce mojita vymyslel anglický korzár jménem Richard Drake. Ten smíchal předchůdce rumu s cukrem, limetkou a mátou. Drink pojmenoval „El Draque“ (drak). Korzáři měli tehdy základnu přímo na Kubě a při svých mnohačetných výpravách recept rozšířili i do jiných zemí. Zejména v 19. století, bylo mojito koktejlem mezi chudými hodně populární.

A jak vlastně skutečné mojito vzniklo? Vzniklo záměnou předchůdce rumu za nefalšovaný rum a to na počátku 20. století. Vzniklo na Kubě a měly na něj vliv i jiné recepty. Jeden z nejstarších receptů na mojito se objevil i v příručce pro barmany v roce 1931 a 1936.

Jak takové mojito dobře připravit? Stačí si nachystat ingredience jako je máta, limetky, perlivá voda, třtinový cukr a bílý rum.

Do vysoké sklenice se dá několik lístků máty, poté třtinový cukr a nakrájené limetky na měsíčky. Můžete místo limetek dát i limetkovou šťávu. Všechny tyto ingredience ve sklenici rozdrťte. Sklenici pak naplňte drceným ledem a zalijte bílým rumem (jeden panák, 4 cl). Poté vše dolijte perlivou vodou a pořádně zamíchejte. Sklenice se často zdobí kouskem limetky či výhonkem máty. Nápoj se pije slámkou. Dobrou chuť!

Přečíst  Stanley Bradley není věštec
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..