Moc a kouzlo solných lamp

Napsala | 06.04.2016

Solné lampy]Pozitivní účinky solných lamp jsou známy už od pradávna. Už naši předkové se naučili využívat jejich účinků ke zlepšení zdravotního i psychického stavu a k navození příjemné nálady v domácím prostředí.

Solné lampy působí blahodárně na lidský organismus a pomáhají doma navodit příjemnou atmosféru. Solné lampy mají zejména pozitivní účinky na dýchací cesty. To ocení pacienti trpící respiračními potížemi a také alergici. Složení solných lamp je však pro jejich uživatele příznivé i po jiných stránkách.


Solné lampy pochází z pohoří samotného Himaláje, které svou rozlohou zasahuje až do Číny, Indie, Nepálu, Pákistánu a Bhútánu. Právě na úpatí tohoto pohoří se nachází solná ložiska, která jsou stará stovky milionů let. Vznikla vysycháním moří na kamennou sůl. Z těchto početných solných ložisek se solné krystaly dolují a zpracovávají do nejrůznějších tvarů. Žádná solná lampa tedy není úplně stejná, každá je originál.

Solná lampa se upraví do požadovaného tvaru a hmotnosti a dovnitř se vyvrtá otvor buď pro žárovku, čajovou svíčku nebo v případě elektrické lampy se krystal usadí na dřevěný podstavec.

Někdy se na solných lampách mohou objevit bílé krusty, v tomto případě se jedná o vysráženou sůl ze solného krystalu. Sůl přirozeně natahuje vodu a následně ji uvolňuje a vysrážením soli vznikají bílé krusty. Ty můžeme odstranit seškrábnutím nožem nebo setřením drátěnkou na nádobí. Jedná se však o estetickou záležitost, krusty vlastnosti solných lamp a svícnů neovlivňují.

Solná lampa a sůl obecně přitahují vlhkost, kterou absorbují. Po rozsvícení žárovky či svíčky uvnitř solného krystalu se začne lampa zahřívat a z krystalu se začne do ovzduší odpařovat voda plná minerálů soli. Právě díky této vlastnosti mají lampy a svícny z himalájské soli ozdravný účinek. Pokud necháme lampu svítit dlouho, lampa se zahřeje natolik, že se všechna voda odpaří. I takto si však můžeme pomoci. Stačí, když nahřátý solný krystal otřeme vlhkým hadříkem. Dodáme tak na povrch krystalu vodu, která se nasytí solí a odpaří. Tento způsob se doporučuje provádět i tam, kde je relativně malá vlhkost vzduchu a to v panelových domech a přetopených místnostech. Výsledný efekt po zvlhčení se projevuje zlepšením kvality ovzduší v místnosti.

Solné lampy jsou díky těmto svým unikátním účinkům vhodné pro alergiky a astmatiky. Solná lampa nemůže nahradit pobyt u moře, nebo pobyt v solné jeskyni, ale alespoň se tomuto stavu částečně přibližuje a je to dostupná záležitost, kterou můžeme ve svém obydlí praktikovat denně.

Navíc plní solná lampa i funkci dekorační. Solný krystal vypadá zajímavě, zaujme a jde o originální doplněk do bytu. Solná lampa produkuje teplé světlo, které navozuje příjemnou atmosféru a uklidňuje. V mnoha domácnostech také solná lampa slouží jako noční, orientační světlo. Nádherný vzhled solných lamp vytvářejí přírodní látky obsažené v kamenné soli. Právě železo způsobuje načervenalé zabarvení a mangan zbarvení žluto-oranžové.

Solnou lampu je vhodné umístit do dětského pokoje, protože má pozitivní účinky na dýchací cesty, oběhový systém a zlepšuje imunitu organismu.

Zahřátím solné lampy docílíme rychlejšího uvolnění solí, které následně efektivně ionizují prostor. Solné lampy jsou doporučovány osobám s respiračními potížemi, slabou imunitou, alergikům ale také kuřákům. Tlumené světlo a přírodní barevné tóny solné lampy pomáhají člověka zklidnit při psychických potížích a působí proti nespavosti.

Pro relaxační techniky jsou doporučovány solné lampy a doporučují je i znalci Feng Shui při harmonizaci bytových prostor. Solné lampy dokážou také účinně bojovat proti elektrosmogu vycházejícímu z elektrických zařízení.

Pokud přemýšlíte o pořízení solné lampy, ale nevíte, jakou velikost solné lampy zvolit zkuste se řídit následující radou.

Vždy záleží na ploše pokoje, kde má být solná lampa umístěna a kde by měla plnit svou funkci. Pokud je plocha pokoje do pěti metrů čtverečních, hmotnost solné lampy by měla být do jednoho kilogramu. O ploše do deseti metrů čtverečních by měla být solná lampa o hmotnosti dvě až tři kilogramy. Do pokoje o výměrové ploše do patnácti metrů čtverečních byste si měli pořídit solnou lampu v rozmezí hmotnosti čtyři až šest kilogramů.

Pokoj o dvaceti metrech čtverečních by měl mít solnou lampu o sedmi až deseti kilogramech. Plocha pokoje do třiceti metrů čtverečních by měla mít solnou lampu mezi osmnácti a pětadvaceti kilogramy.

Solné lampy jsou vhodným dárkem pro blízké a přátele, také skvělou náhradou lampičky pro děti nebo jen příjemná dekorace do obývacího pokoje. Solné lampy se nemusí nijak zvláštně udržovat, jen je třeba vyvarovat je vlhkosti, vzhledem k tomu, že přijímají vlhkost.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.