Melasa

By | 12.03.2020

Melasa]Někdo melasu zná, někdo ji pravidelně užívá a někdo se s ní teprve seznámí. V každém případě melasa stojí za pozornost.

Melasa má spoustu zázračných vlastností. Má těžkou chuť díky vyššímu procentu železa. I na tu se však dá zvyknout. Melasa totiž obsahuje plno vzácných a tělu prospěšných minerálů. Melasa, jak mnozí vědí, vzniká jako vedlejší produkt při zpracování cukrové třtiny.


Na jedné straně tedy získáváme cukr a na druhé straně melasu. To nejlepší zůstává právě v melase. Třtinový cukr zachovává svou kalorickou hodnotu, vyšší glykemický index a zanedbatelné množství minerálních látek.

Melasa to má naopak. Vykazuje nižší glykemický index a díky tomu ji mohou používat i diabetičtí pacienti.

Někdo melasu dokonce využívá místo cukru například při pečení a výrobě dezertů. Také její kalorická hodnota je o dost nižší a můžete si tedy dopřát dezertu více.

Pokud je melasa nesířená, v těle se chová zásaditě. Cukr je naopak na seznamu silně kyselých látek. Spousta z nás doslazuje cukrem, bílým nebo třtinovým. I tak ale tělo ochuzujeme o cenné minerály jako je hořčík, vápník, železo a draslík. Melasa tyto cenné minerály poskytuje v hojném množství.

Melasa totiž obsahuje lehce vstřebatelné železo, fosfor, vápník, hořčík, draslík, sodík, zinek, selen, mangan, chrom a měď. Obsahuje také vitamíny B1, B2 a B6.

I nastávající maminky mohou bez obav používat melasu. Dodává dostatek železa mamince i plodu. Mamince pomáhá k vytváření hemoglobinu, červeného krevního barviva a plodu zajistí kvalitní zásobu tohoto minerálu na dobu až čtyř měsíců po porodu. Vápník, který melasa obsahuje, podporuje správný vývoj kosterní soustavy miminka a u maminky pečuje o bezproblémový chrup. Zinek pomáhá upevnit imunitu a napomáhá elasticitě kůže. Selen v melase zase podporuje štítnou žlázu.

Zkrátka melasa může být nastávajícím maminkám hodně nápomocná.

Melasa také pomáhá při zácpě. Pokud tedy trpíte anémií, únavou, silnou menstruací, používejte každé ráno na lačno jednu lžíci melasy.

Melasa je výborným pomocníkem také na kůži a to díky zinku. Z melasy se dá také dělat pleťová maska, kdy se pokládá na vyčištěnou pleť zhruba na patnáct minut. Výborná je také na onkologicky popálenou kůži. Pomáhá na atopický ekzém a vyrážky.

Melasu užívají i sportovci a těm pomáhá na celkovou regeneraci těla i na zmírnění artritických kloubních bolestí. Pomáhá také na svalové křeče a zánětlivé procesy způsobené fyzickým přepětím svalstva.

Melasa se navíc dá použít i k doslazení kaší, krupice, palačinek, ovocných salátů a lívanců.

Používá se kdekoliv místo obyčejného cukru. Bývá také zdravou součástí smoothies, jogurtů a kefírů. Najdete ji v kosmetice a jako prostředek, kterým se hojí popáleniny.

Přečíst  Květiny II. díl: Chryzantéma proti rakovině
SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..