Meditace chůze

Napsala | 30.01.2020
SMS: VESTBA dotaz Odešlete: 903 55 60

Meditace chůzí]To, že někteří z nás navštěvují meditační centra, aby nalezli klid v duši, se stalo dnes docela normálním jevem. Někteří se dokonce vydávají na dlouhé cesty do zahraničí, kde navštěvují chrámy a nacházejí klid v mysli přímo v horách v Nepálu, Tibetu nebo kdekoli jinde. Napadlo vás však někdy, že meditaci můžete zažít i při obyčejné chůzi?

Naučit se meditovat během chůze vyžaduje však trénink, který ale stojí za námahu. Tento způsob meditace praktikuje mnoho lidí a existuje hned několik strategií, které mohou využít. Jedná se tedy o meditativní procházku, která napomáhá dosáhnout rovnováhu těla i duše.


Většinou, pokud se mluví o meditaci, každý si představí meditujícího sedět v pozici na „turka“ se spojenými prsty a plně soustředěného. Jakýkoliv pohyb je tak považován za rušivý element meditačního procesu. Někomu je však tento způsob meditace nepohodlný a nevyhovuje mu právě sedět v klidu a plně se soustředit. A tak vznikla meditace v pohybu. Meditace chůze využívá právě pohyb a kontakt s okolím k dosažení meditace.

Dosáhnout meditace chůze můžete i v botách, ale dává se přednost také meditaci chůze naboso. Někteří lidé však chůzi naboso vnímají jako nekomfortní, a proto se doporučuje vybrat si pohodlnou formu této meditační techniky.

Ti, kteří meditují naboso, vyhledávají tuto formu meditace zejména pro cit v chodidlech, který vytváří hluboké spojení mezi člověkem a zemí.

Procházky ráno i večer

Pokud jste se přece jen rozhodli pro chůzi naboso, začněte přesným určením trasy, na kterou se během meditace vydáte. Projděte si tuto trasu v klidu a prozkoumejte cesty. Musíte se svou cestou nejdříve seznámit, než na ni nastoupíte. Trénink je u meditace chůze velmi důležitý.

Pokud se na meditaci chůze naboso venku necítíte, zkuste začít doma. Přistupujte k ní zodpovědně a využívejte vizualizace. Cesty naboso vyžadují vždy přípravu, než se do tohoto způsobu pustíte. Pokud si však na ni časem zvyknete a zkusíte ji postupně praktikovat i venku, uvidíte, že je to skvělý způsob jak se spojit s přírodou.

Při meditace chůze je velmi důležité zkusit procítit každý pohyb nohou. Musíte se soustředit na každý nášlap. Na každé zvednutí a pokládání nohy. I tento druh meditace je tak o soustředění. Cílem meditace je nemyslet na nic, nezahlcovat svou mysl myšlenkami, které do naší mysli neustále přicházejí. Naučit se je, pokud přijdou, pouštět, nevnímat a do mysli si je v poslední řadě také nevpouštět. Meditace, ať už probíhá jakkoliv je vždy zejména o tréninku. Nikdo nepřijde a neumí hned meditovat, když to poprvé zkusí. Za uměním meditace jsou hodiny a hodiny tréninku.

Důležité pro meditaci je dýchání. Dýchání je důležitý aspekt jakékoliv meditace a to zejména i při meditaci chůze. Na procházky zkuste vyrážet brzy ráno nebo pozdě večer, kdy je vzduch svěží a čistý. I dechová cvičení při meditaci však vyžadují trénink.

Přečíst  Jak na děti – vyzkoušet můžete sílu horoskopu! 8

Důležité je dýchání

U dýchání je nejdůležitější si ho uvědomovat. Většina našich nádechů během dne zůstane bez povšimnutí jako samozřejmost a přesto bychom bez něj nemohli existovat. Každý nádech je také důležitý pro výživu našeho těla. Procházka je jedinečnou příležitostí k tomu, jak své dýchání trénovat. Při procházce si celý proces nádechů a výdechů můžete v celé míře uvědomovat.

Někteří také doporučují se při procházkách usmívat, zlepšíte si tak náladu a spojíte si to právě s vědomým dýcháním i meditací.

Důležité je si vytvořit správný životní stereotyp, kdy se vám podaří sladit dýchání chůzi i slova. Řeč je zejména o mantře, která meditativní proces jen podtrhne. Vyberte si tak mantru, která má pro vás hlubší význam a až se vám podařit synchronizovat dýchání, chůzi a slova, můžete začít s vizualizací.

Při meditaci se soustřeďte na dýchání, vizualizaci, mantru i pohyb. Pokud tyto prvky budete procvičovat pravidelně, budete vnímavější vůči prostředí, které vás bude obklopovat.
 
Meditaci při chůzi však můžete zažít i při obyčejné procházce, kdy se budete chtít procházet v přírodě a nechat se obklopovat stromy, rostlinami a klidem lesa. Důležité je, abyste z těchto procházek měli vy sami dobrý pocit, že jste si pročistili hlavu nebo naopak úplně vypnuli a na nic nemysleli. Občas by takto na obyčejnou procházku měl vyrazit každý v zájmu zachování svého zdraví.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..