Kokosový olej

Napsala | 29.01.2015

Pomocník z přírody

Kokosový olej]Panenský kokosový olej je úžasný přírodní zázrak. V péči o tělo, rty, pokožku, vlasy a zuby nemá kokosový olej žádnou konkurenci. Kokosový olej se získává lisováním za studena a to šetrnou mechanickou metodou z dužiny čerstvě sklizených kokosových ořechů.

Proces od utrhnutí kokosu po jeho zabalená v olejovém stavu trvá jen pár hodin. Olej si tak zachovává nádhernou vůni a výživové hodnoty. Do tekutého skupenství přechází při teplotě nad 24 stupňů Celsia.

Pomocník z přírody

Kokosový olej]Panenský kokosový olej je úžasný přírodní zázrak. V péči o tělo, rty, pokožku, vlasy a zuby nemá kokosový olej žádnou konkurenci. Kokosový olej se získává lisováním za studena a to šetrnou mechanickou metodou z dužiny čerstvě sklizených kokosových ořechů.

Proces od utrhnutí kokosu po jeho zabalená v olejovém stavu trvá jen pár hodin. Olej si tak zachovává nádhernou vůni a výživové hodnoty. Do tekutého skupenství přechází při teplotě nad 24 stupňů Celsia.

Panenský olej z kokosové dužiny se získává bez tepelné úpravy. V poslední době se těší čím dál větší oblibě a to zejména díky svému přínosu pro lidské zdraví. Obsahuje totiž nasycené mastné kyseliny se středně dlouhým řetězcem.

Využití kokosového oleje je navíc velmi široké. Dá se používat jako rostlinná péče o tělo i vlasy nebo se přidává do koupele jako koupelový olej. Můžete se jím nechat i masírovat, krásně vám provoní kůži. Kokosový olej se také může používat hned po holení, kdy zjemňuje podrážděnou pokožku.

Navíc má antivirální a antibakteriální účinek a silně potlačuje kvasinky a plísně. Dokáže stimulovat metabolismus a pomáhá při diabetu, poruchách štítné žlázy a nadváze. Kokosový olej se také používá při léčbě podvýživy. Jako tuk má nižší energetickou hodnotu, a proto se hojně užívá i v kuchyni.

Neukládá se v těle

Trávení kokosového oleje se podobá spíše sacharidům. Na rozdíl od ostatních tuků se kokosový olej neusazuje v těle. Tělo ho tráví pomaleji než sacharidy a dodává tedy tělu postupně dostatek energie.

Kokosový olej je hojně doporučován lidem i dietology, zejména pokud mají problémy s hypoglykemií a diabetem. Olej dokáže vyrovnat náhlé kolísání hladiny cukrů v krvi. Pár lžiček oleje tedy dokáže navodit pocit nasycení až na několik hodin. Je tedy ideálním pomocníkem při redukčních dietách.

Kokosový olej má lahodnou chuť i vůni, pomáhá eliminovat kvasinky a bakterie. Velmi snadno se tráví a neobsahuje žádný cholesterol. Má vysokou tepelnou stabilitu a díky tomu se kokosový olej stal velmi populární v Americe i Velké Británii. Látky, které kokosový olej obsahuje, se vyskytují i v mateřském mléce. Jde o jednoduchou a stravitelnou výživu pro miminko a díky tomu se mladý organismus dokáže lépe bránit proti infekcím a virům. Proto si každá kojící maminka může do svého jídelníčku přidat i kokosový olej a zlepšit tak kvalitu svého mléka.

Dokonce i deriváty kokosového oleje se používají v náhražkách mateřského mléka už několik let. Látky, které jsou v kokosovém oleji obsažené, mají schopnost stimulovat metabolismus a podporují vstřebávání i dalších látek jako jsou například esenciální mastné kyseliny. Zdravý organismus si vystačí i s jejich menším množstvím.

Pokud tedy toužíte po vyvážené stravě a chcete pro sebe něco udělat, zařaďte kokosový olej do svého jídelníčku.

Kokosový olej je odolný proti žluknutí

Kokosový olej je na rozdíl od jiných rostlinných olejů stabilní i při vysokých teplotách. Jde o nasycený olej, který je stejný jako sádlo, a proto je vhodný na smažení i pečení. Díky jeho speciálnímu složení z nasycených mastných kyselin je kokosový olej odolný proti oxidaci, tedy žluknutí.

Právě žluknutí je velkou slabinou rostlinných olejů, které jsou v poslední době masivně doporučovány jako zdraví prospěšné. Tyto oleje jsou skutečně zdraví prospěšné, ale pouze v případě, pokud se jedná o čerstvé, za studena lisované oleje a to z rostlinných semen nebo oliv. Ovšem právě nenasycené mastné kyseliny, které tyto oleje obsahují, reagují s kyslíkem za vzniku volných radikálů. Tento proces urychluje teplota (smažení) a světlo. Nebezpečný další proces je i proces ztužování rostlinných olejů, tzv. hydrogenizace. Při tomto procesu vznikají vysoce toxické trans-mastné kyseliny. Takovéto žluklé oleje mají svůj podíl na ucpávání tepen a způsobují různé nemoci. Lidský organismus se jich totiž jen velmi těžce zbavuje. Právě usazeniny v tepnách vznikají ze 75% žluklými nenasycenými rostlinnými tuky.

Pokud tedy chcete vařit něco, kde je vůně panenského kokosového oleje nežádoucí, použijte rafinovaný kokosový olej, ale neztužený. Uděláte tím velkou službu pro svoje tělo. Odložte tedy různé oleje a sádlo a použijte kokosový olej a ušetřete vaše tepny.

Kokosový olej na toasty místo másla

Kokosový olej můžete mazat na toasty, suchary nebo si je přidat do ranních cereálií. Můžete ho přidat i do pomazánky a do krémů, těsta na sladké pečivo, cukroví nebo na chleba. Dále ho můžete přidat i k rýži, kuskusu nebo těstovinám. Zkusit můžete kokosový olej přidat i do zálivek na salát.

Kokosový olej je dobrý pomocník ke snížení tuku na břiše. Jde o přírodního pomocníka i v takové nemoci, jako je cukrovka. Dodává tělu rychlou energii. Když vaše tělo volá po energii, kokosový olej jeho touhu utiší a přitom do sebe dostanete ještě mnohem méně kalorií než z vaší oblíbené čokolády. Kokosový olej také pomáhá k tvorbě hormonů štítné žlázy a zlepšuje regeneraci buněk.

Tento olej pomáhá ničit bakterie, které způsobují zubní kaz. Po večerním vyčištění zubů se tedy doporučuje potřít si kokosovým olejem zuby a nechat ho přes noc pracovat. Olej z kokosu účinkuje i při vnějším využití. Stačí se jím jen potřít. Pomáhá hojit vyrážky, jizvy a ekzémy.

Když se potřebujete ochránit před sluníčkem, použijete většinou nějaké mléko na opalování, což je pořádná směs nejrůznějších chemikálií, které vašemu tělu spíše škodí. Kokosový olej je přírodní látkou, která se vždy přidávala do opalovacích prostředků a to pro jeho neobyčejnou schopnost chránit pleť a blokovat negativní vliv UV záření. Pokud tedy přemýšlíte, co si přibalit v létě k moři za mléka po opalování, šáhněte po kokosovém oleji.

Kokosový olej jako pomocník na slunci

Dnes se kokosový olej snaží nahradit nejrůznější kosmetické firmy a to výrazně levnějšími látkami. Kokosový olej je účinný právě díky vysokému obsahu antioxidantů, které zabraňují oxidačnímu stresu, který vede také k rakovině kůže. Kokosový olej pomáhá při spálení pokožky a také navíc krásně chladí.

Kokosový olej posiluje vlasové kořínky a proniká i do samotného vlasu. Je tedy mnohem lepší než jakékoliv kondicionéry. Kůži kokosový olej nejen hydratuje, ale také promaže, takže je kůže hebká a hladká. Olej z kokosu se používá i na léčbu akné.

Pokud budete mít doma kokosový olej v koupelně a v domácí lékárničce, nahradí vám tělové mléko, masti na ekzémy, lupénku a mnoho dalších produktů.

Kokosový olej působí také jako přírodní repelent a zmírňuje i svědění po kousnutí hmyzem. Tento olej se teplotou lidského těla rozpouští a dobře působí i na jemné tkáně pohlavních orgánů. Výhodou tohoto oleje, je i jeho antimikrobiální působení. Dávejte však pozor při použití kondomu, olej totiž narušuje latex a mohlo by dojít ke špatnému chránění.

Pokud stále váháte, zda kokosový olej vyzkoušet, za zkoušku určitě nic nedáte. I když se vám může zdát kokosový olej cenově dražší, je k dostání i ve výhodném balení a pro jeho pozitivní účinky si ho určitě zamilujete a nedáte na něj dopustit.

SMS Věštba
SMS Výklad / banner

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.